رهبران جهادی افغان: تصمیم‌های کلان ملی بدون مشورت با مردم نارواست

عبدرب الرسول سیاف یکی از رهبران جهادی افغانستان می گوید که دولت باید در مسایل مهم ملی با ملت مشورت کند و هیچ چیز نباید از چشم مردم پنهان بماند. او امروز در مراسم تجلیل از ۲۶ مین سالروز خروج ارتش سرخ از افغانستان، در تالار لویه جرگه سخن می گفت.

آقای سیاف گفت: "تغییر استراتژیک در روابط با همسایه ها و کشورها بدون مشورت با ملت، بدون آگاهی ملت، ناروا است، حرام است و تصرف دیکتاتورانه! قضایای ملی باید به فیصله(تصمیم) ملت صورت گیرد. صلح یک قضیه ملی است."

این اظهارات آقای سیاف در حالی صورت می گیرد که شماری از رسانه‌های افغانستان خبر داده اند که دولت افغانستان برنامه خرید سلاح از هند را به حالت تعلیق درآورده است.

دولت افغانستان اخیرا یک گروه از افسران ارتش ملی افغانستان را برای آموزش های نظامی به پاکستان اعزام کرده است.

این اقدامات رئیس جمهور غنی از سوی شماری از سیاستمداران، نزدیکی به پاکستان تعبیر شده است و چهره‌های مجاهدین در گردهمایی امروز نسبت به آن هشدار دادند.

آقای سیاف، خطاب به صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان که در این نشست حضور داشت گفت که مجاهدین از حکومت می خواهند که در این گونه قضایا با ملت مشورت کند یا حداقل چنین مسایلی را به رای پارلمان بگذارد. حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز دو روز پیش با انتشار اعلامیه‌ای، با استناد به سخنان اخیر وزیر داخله پاکستان، از عملیات نظامی این کشور در خاک افغانستان خبر داده بود. در این اعلامیه آمده بود که وزیرداخله پاکستان گفته است که این عملیات نظامی در هماهنگی با نیروهای ناتو وحکومت افغانستان آغاز شده است.

"اعلامیه‌های ملاعمر در وزیر اکبر خان کابل نوشته می شود"

عبدرب الرسول سیاف در بخش دیگر از سخنانش گفت که جنگ افغانستان یک جنگ استخباراتی است. او گفت: "درجنگ استخباراتی پیروزی در حفظ اسرار است. اما اینجا جاسوسان زیاد است. بیانیه های ملاعمر در همین وزیراکبرخان (از مناطق دیپلماتیک شهر کابل) نوشته می شود. جاسوسان زیر ریش ما نشسته اند." او از دولت خواست که با جاسوسان به گونه جدی مبارزه کند.

آقای سیاف همچنین گفت که مجاهدین در تلاش جمع شدن زیر چتر واحدی هستند و پس از این حرف های شان را هماهنگ و یکجا می‌زنند.

سهیم شدن مجاهدین در برنامه صلح

رهبران جهادی شرکت کننده در نشست امروزی از دولت خواستند که از تجربه آنها برای تامین امنیت و صلح در افغانستان استفاده شود.

آقای سیاف به طور مشخص از کسانی که جهاد را برای احراز پست های کلیدی، معیار نمی دانند انتقاد کرد و گفت: "مجاهدین مکتب و درس و کار و زندگی را ترک گفتند و به جبهه آمدند تا از عزت و ناموس شما دفاع کنند حالا کسی که گریخت و وطن را ترک کرد، متعهد است و این آدم که دار و ندار خود را داده نامتعهد است."

او بازسازی که در این ولایات بلخ، هرات و قندهار در سالهای گذشته صورت گرفته اشاره کرد و گفت این تغییرات مثبت به دلیل چهره های مجاهدی بوده که در سالهای گذشته در این ولایات والی بوده اند.

اسماعیل خان یکی دیگر از رهبران جهادی افغانستان گفت که هنوز هم افغانستان در آتش جنگ می سوزد و ضرورت به تامین صلح و امنیت دارد. او خطاب به دولتمردان افغانستان گفت که باید از تجارب مجاهدین برای آوردن صلح استفاده اعظمی صورت گیرد.

بسم الله محمدی وزیر پیشین وزارت دفاع افغانستان نیز در مراسم امروزی اعلام کرد که تمام مجاهدین آماده هر نوع قربانی برای تامین امنیت در کنار نیروهای امنیتی این کشور هستند. او افزود که گروه‌هایی در حکومت تلاش دارند که مجاهدین را به حاشیه برانند اما آنها هرگز موفق نمی شوند زیرا مجاهدین از متن جامعه برخاسته اند.

صلاح الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر خارجه این کشور نیز در مراسم امروزی گفت که در هیچ معادله ای در افغانستان نباید جهادیان فراموش شوند.

وی گفت: "رهبری دولت وحدت ملی خوب می داند که اگر جهادگران کنار زده شوند انگیزه دشمن برای اخلال امنیت تقویت خواهد شد و جای جهادیان را نمی شود به آسانی پر کرد." آقای ربانی گفت که گلایه و انتقاد رهبران جهادی در تمام سالهای گذشته از سر دلسوزی و برای ارزش هایی بوده که به خاطرش جنگیده اند نه به خاطر قدرت طلبی و نباید از این انتقادات به خاطر کوبیدن آنها استفاده شود.

او همچنان به نقش جوانان تحصیلکرده و صادق برای پیشرفت کشور تاکید کرد و گفت که در بین مجاهدین افغانستان این ظرفیت وجود دارد که به این جوانان شانس خدمت به افغانستان را بدهند.