انگیزه شینواری در اثر جراحت درگذشت

Image caption انگیزه شینواری به مدت پنج سال عضو شورای ولایتی ننگرها بود و در انتخابات اخیر شوراهای ولایتی نیز برنده شده بود (عکس‌ها از صفحه فیسبوک انگیزه شینواری)

انگیزه شینواری عضو فعال شورای ولایتی ننگرهار که هفته گذشته در انفجاری در شهر جلال‌آباد به شدت زخمی شده بود، درگذشت.

ذبیح‌الله زمری عضو شورای ولایتی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که انگیزه شینواری نیمه‌های شب گذشته در بیمارستانی در کابل درگذشته است.

آقای زمری گفت که بانو شینواری پس از رویداد سه شنبه ۲۱ دلو/بهمن در مرکز ننگرهار در اثر انفجار بمب مغناطیسی هر دو پای خود را از دست داده بود و ظاهرا به دلیل از دست دادن خون زیاد جان باخته است.

مسئولان بیمارستان سردار محمد داوود خان که خانم شینواری در آن بستری بود، هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

در رویداد سه شنبه هفته گذشته افراد ناشناس خودروی حامل انگیزه شینواری عضو شورای ولایتی ننگرهار را بمب گذاری کردند و در اثر انفجار بمب راننده خانم شینواری کشته شد.

مقام های پلیس ننگرهار در آن زمان گفتند که در این رویداد انگیزه شینواری و چهار نفر دیگر زخمی شده اند.

قرار است جسد خانم شینواری برای مراسم خاکسپاری به ننگرهار منتقل شود.

Image caption او را بعنوان زنان شجاع ننگرهار می‌شناختند که در تجمعات مردانه سخنرانی می‌کرد

انگیزه شینواری از اعضای جوان شورای ولایتی ننگرهار در پنج سال گذشته به عنوان نماینده شورای ولایتی ننگرهار مشغول کار بود و در دور دوم انتخابات شوراهای ولایتی نیز برنده شده بود.

خبرنگار بی‌بی‌سی در ننگرهار می‌گوید که او از زنان فعال ننگرهار بود که در عرصه دفاع از حقوق زنان و رسیدگی به مشکلات شهروندان ننگرهار کارهای زیادی کرده است و در تجمعات مردانه و زنانه در مورد موضوعات مختلف سخنرانی می‌کرد و در یکی از سخنرانی‌هایش از فروش زنان را در زادگاه خود انتقاد کرده بود.

انگیزه شینواری پیش از این که به عنوان نماینده شورای ولایتی انتخاب شود در رادیوی محلی ننگرهار و رادیوی خصوصی کلید کار می‌کرد.

پلیس هنوز عاملان بمب گذاری به خودرو حامل خانم شینواری را شناسایی نکرده گسی در ارتباط با این بمب‌گذاری بازداشت نشده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در ننگرهار می‌گوید که هر چند برخی گفته اند که در ولسوالی شینوار خصومت‌های شخصی زیاد است و باید احتمال دست داشتن افراد محل هم در این رویداد بررسی شود.

اما نزدیکان خانم شینواری می‌گویند او در صفحه فیسبوک خود انتقادهای شدیدی را علیه پاکستان منتشر می‌کرد و احتمالا انتشار این مطالب در بمب گذاری موتر خانم شینواری دست داشته باشند.

ولایت ننگرهار در شرق که حدود ۲ ساعت از پایتخت فاصله دارد، از ولایت‌های نا امن به شمار می‌رود، این ولایت با پاکستان مرز مشترک دارد و شورشیان در روستاهای آن حضور دارند.

Image caption انگیزه شینواری ادبیات خوانده بود، آموزگاری کرده بود و همچنین سابقه کار با رادیوهای محلی را داشت