روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۷ دلو

روز گذشته رهبران جهادی افغانستان در نشستی گرد هم آمدند و ۲۶ مین سالروز خروج ارتش سرخ را از افغانستان تجلیل کردند. روزنامه های ۲۷ دلو/بهمن کابل در سرمقاله های امروز خود به بحث در مورد سخنان تازه عبدرب الرسول سیاف یکی از رهبران جهادی و نقش جهاد در افغانستان پرداخته اند.

'بیانیه ملاعمر در وزیراکبرخان کابل نوشته می شود'

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که دیروز عبدرب الرسول سیاف گفت که اعلامیه‌های ملاعمر در وزیر اکبرخان نوشته می‌شود. این روزنامه نوشته که این حرف ساده‌ای نیست که اعلامیه‌های ملاعمر، رهبر سازمانی که دشمن ایدیولوژیک نظام است، در کابل نوشته شود. ۸‌صبح افزوده که "اگر به واقع چنین باشد و نویسنده اعلامیه‌های ملاعمر در خانه‌ای در وزیر اکبرخان کابل نشسته باشد، دیگر باید فاتحه نظام مشروع افغانستان را خواند." ۸‌صبح می نویسد که آقای سیاف، آدم ساده‌ای نیست. سیاستمدار معروف و شناخته‌شده است. در انتخابات گذشته، رای قابل توجه آورد و نفوذ زیادی بر رئیس‌جمهوری پیشین داشت. نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح به این باور است که اگر حرف های آقای سیاف نادرست است باید مقامات دولتی در مقابل آن موضع بگیرند زیرا سکوت در این مورد، هم نیروهای امنیتی را دچار یاس می‌کند و هم مردم افغانستان را نسبت به نظام، بی‌باور می‌سازد.

مجاهدین و حکومت

روزنامه افغانستان می نویسد که جهاد مربوط تمام مردم افغانستان بوده و هیچ گروه، قوم، طایفه و قبیله ای نمی تواند عنوان جهاد را تنها بر بخشی از سرزمین و یا طیف های خاصی از مردم کشور اختصاص دهد. افغانستان نوشته که در سیزده سال گذشته رهبران مجاهدین در حکومت و نیروهای امنیتی کشور سازمان حضور داشته اند و در هر کابینه ای افرادی از مجاهدین بوده است. نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که اکنون حضور مجاهدین به دلایلی روز به روز از بدنه دولت کمتر می شود. افغانستان نوشته که برخی از افراد همسو با سیاست های برخی کشورهای کمک کننده به افغانستان، مجاهدین را مانع بزرگ فراروی نهادینه سازی نظام دموکراتیک در افغانستان و استحکام پایه های نظام سیاسی در این کشور می دانند. افغانستان می نویسد "آنچه امروز مهم است تنها حضور فیزیکی مجاهدین در دولت نیست، بلکه مهمتر از آن حفظ دستاوردهای جهاد، فرهنگ مثبت جهاد و ارزش های آن است." روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که برخی از رهبران جهادی با لحن صریح و بی‌پرده از عملکرد حکومت وحدت ملی، خصوصا به حاشیه‌‌ راندن مجاهدین، انتقاد کردند. انتقادی که با هشدار و به نحوی خط و نشان تعیین کردن‌ها برای حکومت وحدت ملی نیز همراه بود. اطلاعات روز نوشته که این را نمی‌توان به معنای پیام مورد اجماع تمام مجاهدین افغانستان قلمداد کرد زیرا هر دو تیم سیاسی "تحول و تداوم" و "اصلاحات و هم‌گرایی" از جریان‌های خرد و بزرگ جهادی و غیرجهادی تشکیل شده‌اند. اطلاعات روز نوشته هرچند که در فهرست پیشنهادی کابینه کسی از رهبران جهادی یا دیگر چهره‌های بارز جهادی حضور نداشت؛ اما هریک از نامزدوزیران در درون دو تیم یا از سوی رهبران جهادی معرفی شده‌اند، یا هم در جریان گزینش با آن‌ها مشورت شده است.

'جهاد ناکام'

روزنامه جامعه باز می نویسد که پس از پایان اشغال شوروی، افغانستان به استقلال نرسید بلکه جنگ نیابتی کشورهای منطقه در این کشور آغاز شد که بازیگران آن رهبران مجاهدین بودند. جامعه باز نوشته که پس از پایان مرحله دفاع و مبارزه در سالهای جهاد، زمان تشکیل حکومت، مجاهدین کارنامه درخشانی جز "فاجعه، ویرانی و خشونت" ندارند. نویسنده سرمقاله جامعه باز به این باور است که پس از سیزده سال بازسازی در افغانستان هنوز هم آثار ویرانی های دولت مجاهدین در این کشور پاک نشده است. جامعه باز می نویسد که "تا‌کنون مجاهدین یک‌طرفه به قاضی و محکمه/دادگاه مراجعه کرده‌اند، اما اگر فرصتی برای مردم افغانستان فراهم شود، احتمالا جای بسیاری از کسانی که خود را مجاهد می‌نامند و مدعی نجات افغانستان‌اند، پشت میله‌های زندان می باشد. "