عبدالله به نگرانی‌های شماری از رهبران جهادی افغان پاسخ داد

Image caption عبدالله: این فکر را قبول ندارم که اگر خودم وزیر بودم ارزش جهاد رعایت شده اگر نبودم نشده

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، گفته است ارزشهای جهاد، متعلق به همه مردم افغانستان است و پایمال خواست‌های شخصی کسی نخواهد شد.

آقای عبدالله که در نخستین جلسه شورای وزیران پس از رای گیری هشت تن از وزرای دولت سخن‌می‌گفت، صریحا به نگرانی‌هایی که روز گذشته از سوی برخی از رهبران جهادی ابراز شده بود پاسخ داد.

روز گذشته که مصادف با ۲۶مین سالروز خروج ارتش سرخ از افغانستان بود، شماری از رهبران گروه‌های جهادی با برگزاری اجتماعی نسبت به آنچه بی‌توجهی به ارزشهای جهاد و کنار زده شدن مجاهدین از دولت می‌خواندند، ابراز نگرانی کردند.

عبدرب الرسول سیاف از رهبران مجاهدین که از سخنرانهای اصلی گردهمایی دیروز بود، از دولت خواست در مسایل کلان ملی از جمله مسایلی چون گفت‌وگوهای صلح با مخالفان و تغییر استراتژیک سیاست خارجی در قبال کشورهای همسایه، با رهبران مجاهدین مشورت کند.

آقای سیاف در بخشی از سخنانش بطور مشخص از کسانی که جهاد را برای احراز پست های کلیدی، معیار نمی دانند انتقاد کرد.

او گفت: "مجاهدین مکتب و درس و کار و زندگی را ترک گفتند و به جبهه آمدند تا از عزت و ناموس شما دفاع کنند حالا کسی که گریخت و وطن را ترک کرد، متعهد است و این آدم که دار و ندار خود را داده نامتعهد است."

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی که خود و معاونانش نیز از چهره های مطرح جهادی هستند، در پاسخ به این اظهارات گفت: ارزشهای جهاد ارزشهای ماندگار افغانستان است که با خون هزاران شهید به دست آمده و این ارزشها تحت هیچ شرایطی پایمال امیال شخصی و خودخواهانه کسی نخواهد شد.

عبدالله عبدالله با اشاره به بخش مشخصی از انتقاد رهبران جهادی که مساله کنار زده شدن مجاهدین از دولت را مطرح کرده بودند، گفت: " من به این مفکوره معتقد نیستم که اگر خودم وزیر بودم رئیس بودم ارزشهای جهاد قدردانی شده و اگر نبودم نشده."

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی همچنین گفت که پیامی که از آدرس گردهمایی دیروز منتشر شد، خاطر شماری از مجاهدین را آزرده کرده و قرار نبود چنین پیامی داده شود.

او گفت که در این مورد در فرصت مناسبی به تفصیل سخن خواهد گفت اما تاکید کرد که پیام دولت، پیام وحدت، همگرایی و همکاری برای برداشتن چالشهای پیش رو برای بهبود زندگی مردم و تامین امنیت است.

در هفته های اخیر، شماری از چهره های مجاهدین از جمله محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب نیز از دولت وحدت ملی به شدت انتقاد کرده بود، اما این نخستین باری است که یک مقام ارشد دولتی به این انتقادها، با لحن صریحی پاسخ داده است.