روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۸ دلو

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش ملی افغانستان عملیات نظامی را در جنوب افغانستان آغاز کرده است

دو روز از تجلیل بیست و ششمین سالروز خروج ارتش سرخ از افغانستان گذشته، اما هنوز هم شماری از روزنامه های کابل به سخنان عبدرب الرسول سیاف یکی از رهبران جهادی در مراسم این روز پرداخته اند.

وارثین جهاد، مبارزه با جاسوسان، همکاری های هند با افغانستان و مسئولیت نیروهای امنیتی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۸ دلو/بهمن کابل است.

وارثین جهاد افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، با اشاره به سخنان عبدرب‌الرسول سیاف گفت "قدردانی از جنگجویان ضد شوروی در افغانستان، به این معنا نیست که گروه‌ها، افراد و اشخاص مشخص، رئیس یا وزیر باشند."

۸‌صبح نوشته آقای سیاف گفته بود کسانی‌که در دهه شصت خورشیدی بر ضد شوروی جنگیدند در حکومت وحدت ملی به حاشیه رانده شده‌اند.

۸‌صبح افزوده "روشن است که جناح‌های سیاسی برای افزایش سهم خود از قدرت، بحث‌هایی چون مبارزه با حضور اشغالگرانه‌ شوروی و نظایر آن را یدک می‌کشند."

نویسنده سرمقاله این روزنامه نوشته که هیچ کسی وارث منحصر به فرد جهاد در افغانستان نیست.

امنیت ملی و جاسوسان

روزنامه ماندگار می نویسد که آقای سیاف گفته است که بیانیه های ملاعمر، رهبر طالبان در وزیراکبر خان کابل توسط جاسوسان نوشته می شود.

ماندگار نوشته که بارها بحث جاسوسان در ساختار و نظام حکومت افغانستان مطرح شده و مصداق های آن نیز دیده شده است.

ماندگار به بازداشت سخنگوی داعش در افغانستان که مشاور والی غزنی بود اشاره کرده و نوشته "این مساله نشان می‌دهد که واقعیت‌های فعالیت‌های جاسوسان جدی‌تر، قوی‌تر و گسترده‌تر از آن است که تاکنون گفته شده و آدرس داده شده است."

ماندگار می نویسد که با وجود جدی بودن این موضوع، برخورد جدی تاکنون در این مورد صورت نگرفته است.

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار از ریاست امنیت ملی افغانستان می خواهد که این موضوع را پیگیری کند وگرنه مردم اعتماد خود را به دولت از دست خواهند داد.

نیروهای امنیتی افغان و تجربه از گذشته

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که ارتش ملی نخستین عملیات نظامی گسترده را در ولایت هلمند پس از ختم ماموریت رزمی ناتو در افغانستان راه‌اندازی کرده است.

اطلاعات روز نوشته که نیروهای امنیتی و ناتو پیش از این بارها در این ولایت عملیات‌های نظامی سراسری را راه‌اندازی کرده بودند؛ اما تاکنون هیچ‌گاه طالبان مسلح از این ولایت پاک‌سازی نشده‌اند.

اطلاعات روز می نویسد "جنگ و گریز‌های مقطعی و دست به دست شدن مناطق، وضعیت و واقعیت همیشگی جنگ سیزده سال گذشته‌ افغانستان بوده است."

اطلاعات روز نوشته که باید یک فکر اساسی برای حفاظت مناطقی شود که از دست مخالفان خارج می شود.

کمک های هند با افغانستان

روزنامه آرمان ملی می نویسد که سیاست خارجی دولت افغانستان در سیزده سال گذشته دچار چالش های فراوانی بوده است.

آرمان ملی نوشته که افغانستان بدون همکاری کشورهای دیگر نمی تواند مسیر پیشرفت و بازسازی را ادامه دهد.

این روزنامه افزوده که افغانستان باید در روابط خارجی با کشورهای دیگر تعادل و واقعیت نگری را فراموش نکند.

آرمان ملی می نویسد که این روز ها گزارش هایی در رسانه های داخلی و خارجی به نشر رسیده که گویا کشور هندوستان از پابندی خویش به تمویل برخی از پروژه ها در افغانستان شانه خالی کرده است.

این روزنامه نوشته"به نظر می رسد که این گزارش ها معلوماتی است که از سوی پاکستان به رسانه ها داده می شود و حقیقت هم ندارد چنانچه دیروز سفیر هند در افغانستان این گزارش ها را رد کرد."

آرمان ملی می نویسد "از این جاست که دیده می شود بنای روابط سیاسی افغانستان در برخی ازموارد با برخی از کشور ها می لنگد و نقصی در کار است که باید رئیس جمهور کشور و وزارت خارجه به آن توجه کنند."