امنیت ملی افغانستان بابت نشر عکس اشتباه ملارئوف عذرخواهی کرد

حق نشر عکس NDS
Image caption امنیت ملی می گوید عکسی که هفته پیش زیر نام عبدالرئوف نشر کرده بود، عکس فرد دیگری بوده است

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان به خاطر نشر "عکس اشتباهی" از ملا عبدالرئوف فرمانده گروه داعش در افغانستان پوزش خواسته است. ملا عبدالرئوف یک هفته پیش در هلمند افغانستان کشته شد.

در خبرنامه امنیت ملی که به سه زبان منشتر شده آمده که در 20 دلو/بهمن (نهم فوریه) "اشتباها عکس شخص دیگری به نام شاه ولی خان" به جای ملا عبالرئوف به نشر رسیده است.

امنیت ملی گفته بود که ملا عبدالرئوف در ولسوالی کجکی ولایت هلمند حوالی بعد از ظهر با ۵ تن از افرادش کشته شده. در همین حال خبرهای دیگر حاکی از آن است که ملا عبدالرئوف در نتیجه حمله هواپیمای بدون سرنشین کشته شده است. ولی روشن نیست که جسد او پیش چه کسی است.

ملاعبدالرئوف فرمانده پیشین طالبان بود که اخیرا اعلام کرد به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوسته است.

حق نشر عکس bbc
Image caption امنیت ملی این عکس را "اشتباها" به جای عکس ملا عبدالرئوف نشر کرده بود، این عکس از ملا شاه ولی است و ربطی به ملا عبدالرئوف فرمانده داعش در افغانستان ندارد

تصاویر متعددی زیر نام عبدالرئوف خادم از مراجع مختلف تا حالا به نشر رسیده اما هیچ نهاد مستقلی صحت این تصاویر را رسما تایید نکرده است.

امنیت ملی در توضیحی کوتاه نوشته که چهره شاه ولی خان شباهت زیادی با چهره ملا عبدالرئوف دارد و همچنین "مانند ملا رئوف در زندان گوانتانامو آمریکا" زندانی بوده که اکنون آزاد است.

امنیت ملی افغانستان می‌گوید که به خاطر این کار از شاه ولی خان و خانواده او عذرخواهی می‌کند و "هر ناراحتی که این موضوع برای خانواده شان به بار آورده باشد باعث پشیمانی ما می‌باشد."