روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۹ دلو

حق نشر عکس ARG
Image caption محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با محمد شریعتمداری معاون رئیس جمهوری ایران دیروز در کابل دیدار کرد

در حمله روز گذشته مهاجمان مسلح به ساختمان فرماندهی پلیس ولایت لوگر در جنوب پایتخت، بیست مامور پلیس کشته و هشت مامور دیگر زخمی شدند.

حمله مهاجمان مسلح به فرماندهی پلیس ولایت لوگر، سفر معاون ریاست جمهوری ایران و رئیس ستاد ارتش پاکستان به افغانستان عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۹ دلو/بهمن کابل است.

حمله خونین در لوگر

روزنامه جامعه باز می نویسد که حمله دیروز بر مرکز فرماندهی پلیس در مرکز ولایت لوگر، خونبارترین حمله از این‌دست از زمانی است که مسئولیت تامین امنیت افغانستان به طور کامل به دست نیروهای امنیتی اش است.

جامعه باز نوشته که نوع حمله و برنامه‌ریزی آن، نشانه‌ای است از استفاده طالبان از اطلاعات و منابعی که نقاط ضعف و آسیب نیروهای امنیتی را به خوبی می‌شناسند.

جامعه باز می نویسد که اگر‌چه نمی‌توان به راحتی قضاوت کرد که این عملیات نتیجه سهل‌انگاری و عدم دقت نیروهای حاضر در مرکز فرماندهی بوده، ولی بدون شک نمی‌توان از وجود نوعی روحیه دسیپلین ‌ناپذیری در بین نیروهای نظامی کشور چشم‌پوشی کرد.

جامعه باز نوشته که اگر قوانین نگهبانی و امنیت به درستی رعایت می‌شد، این‌گونه خسارت و تلفات اتفاق نمی‌افتاد.

درد مشترک پاکستان و افغانستان

روزنامه ۸‌صبح به حمله دیروزی مخالفان مسلح به فرماندهی پلیس لوگر افغانستان و یک پاسگاه پلیس در شهر لاهور پاکستان اشاره کرده و نوشته که دیروز، همزمان با سفر ژنرال راحیل شریف به کابل، دو حمله انتحاری خونین دل‌های مردمان افغانستان و پاکستان را داغدار کرد.

۸‌صبح نوشته که این حمله‌های تروریستی نشان می‌دهد که هر دو کشور از یک ناحیه تهدید می‌شوند و منبع تهدید امنیت ملی هر دو کشور یکی است.

۸‌صبح افزوده که سفر دیروز ژنرال شریف به افغانستان که چهارمین سفر او به کابل است، نشانه شکل‌گیری تعامل جدید میان کابل و اسلام‌آباد است و مردمان پاکستان و افغانستان می‌خواهند این تعامل جدید ثبات را به پاکستان و صلح را به افغانستان برگرداند.

۸‌صبح می نویسد که اگر در هر دو کشور اراده نیرومند سیاسی برای تعامل مثبت استراتژیک به‌وجود آید، هیچ کشور سومی نمی‌تواند این روند را تخریب کند.

پاکستان و ایران و مشکل ترانزیتی افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که روز گذشته رئیس جمهور غنی با معاون رئیس جمهوری ایران دیدار و هردو جانب از طرح نقشه‌ راه برای حل مشکلات دو کشور خبر دادند.

اطلاعات روز نوشته قرار است یک کمیسیون مشترک همکاری‌های افغانستان و ایران ایجاد شود که در مورد حل مشکلات ترانزیتی، تهدیدهای امنیتی و گسترش همکاری‌های دو کشور کار کند.

اطلاعات روز افزوده که یکی از مهم‌ترین مشکلات افغانستان با کشورهای همسایه‌اش، خصوصا ایران و پاکستان، مسایل ترانزیتی است. افغانستان به دلیل عدم دسترسی به دریا، از نظر ترانزیتی وابسته به دو کشور ایران و پاکستان است.

اطلاعات روز می نویسد که پاکستان و ایران از وابستگی ترانزیتی افغانستان به عنوان ابزار فشار بر دولت افغانستان استفاده می‌کنند.

اطلاعات روز نوشته که مقام‌های افغانستان باید تلاش کنند این مشکلات را طرح کنند‌ و آن را در قالب کمیسیون ها و پیمان های استراتژیکی که با همسایه ها امضا خواهد شد، حل کنند.

همسویی با همسایه ها

روزنامه افغانستان می نویسد که یکی از چالش ها و مشکلاتی که فراروی امنیت و بازسازی افغانستان وجود دارد، روابط تعریف ناشده و چه بسا مبهم این کشور با کشورهای همسایه و به خصوص پاکستان و ایران است.

افغانستان نوشته که حکومت افغانستان بارها پاکستان را متهم کرده که سیاست های دوگانه را در برابر افغانستان در پیش گرفته و صادقانه با این کشور در مبارزه با تروریسم همکاری نکرده است.

افغانستان افزوده که اختلافات دیرینه افغانستان و ایران نیز بر سر آب، مشکلاتی که در کشت و قاچاق مواد مخدر وجود دارد، فشارهای مضاعف ایران بر حل مساله مهاجرین نیز دشواری هایی را برای هر دو کشور ایجاد کرده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که مشکل افغانستان این است که از یک طرف با خود کشورهای همسایه اختلافات عمیقی دارد و از سوی دیگر رابطه افغانستان با کشورهای سوم، ناخواسته مناسبات این کشور را با همسایه ها تحت تاثیر قرار داده است.

افغانستان نوشته که سفرهای اخیر مقامات پاکستانی و ایرانی به افغانستان نشان از تلاش هایی برای حل مشکلات با همسایه هاست.