سازمان ملل از افزایش ۲۲ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان در ۲۰۱۴ خبر داد

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آقای هیسم گفته که تلفات غیرنظامیان امسال نسبت به سال گذشته بیست و دو درصد افزایش یافته است

سازمان ملل در گزارش سالانه خود از افزایش ۲۲ درصدی آمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۴ خبر داد.

در این گزارش که امروز ۲۹ دلو/بهمن منتشر شد، آمده که تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۴ در شش سال گذشته به بالاترین حد خود رسیده است.

گزارش سازمان ملل نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴ آمار مجموع قربانیان به ۱۰۴۸ (۳۶۹۹ کشته و ۶۸۴۹ زخمی) می‌رسد که بیانگر افزایش ۲۵ درصدی آمار کشته شدگان و افزایش ۲۱ درصدی زخمیان نسبت به سال ۲۰۱۳ است.

سازمان ملل افزایش درگیری های زمینی بین طرفین درگیر در افغانستان را عامل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان خوانده است. به اساس معلومات این سازمان مرگ و جراحت های ناشی از درگیری های زمینی در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل ۵۴ درصد افزایش یافته است.

در گزارش سازمان ملل، مواد منفجره دومین عامل و حملات انتحاری سومین عامل تلفات غیرنظامیان شناخته شده اند.

نیکولاس هیسم، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که افزایش تلفات غیرنظامیان در سالی‌که گذشت نشان می‌دهد که تعهدات برای حمایت از غیرنظامیان عملی نشده است.

او از طرف‌های درگیر در افغانستان خواست که حمایت از غیرنظامیان را در اولویت‌های خود قرار دهند تا یک کاهش واقعی در تلفات غیرنظامیان به میان آید.

سازمان ملل، گروه‌های شورشی را مسئول تلفات ۷۲ درصد غیرنظامیان، نیروهای دولتی را مسئول ۱۳ درصد و نیروهای بین‌المللی را مسئول ۲ درصد دیگر دانسته و جنگ زمینی بین نیروهای مخالف و طرفدار دولت را عامل ده درصد دیگر معرفی کرده که نمی توان به یکی از طرفین نسبت داد.

در گزارش سازمان ملل آمده که بقایای مواد منفجره سالهای جنگ مسئول تلفات سه درصد غیرنظامیان و حملات توپخانه ای از آن سوی مرزهای پاکستان به داخل افغانستان مسئول یک درصد این تلفات است.

زنان و کودکان در جنگ

سازمان ملل در گزارش تازه خود نوشته در سال ۲۰۱۴، آمار تلفات زنان قربانی با ۲۱ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۳، به ۲۹۸ کشته و ۵۵۶ زخمی و آمار تلفات کودکان با چهل درصد افزایش به ۷۱۴ کشته و ۱۷۶۰ زخمی رسیده‌است.

در این گزارش از تاثیرات منفی اقتصادی و اجتماعی جنگ بر زنان نیز یاد شده و آمده که بسیاری از زنان پس از کشته شدن شوهران شان در جنگ، با این مشکلات رو به رو شده اند.

خشونت های جنسی بر کودکان توسط طرفین درگیر جنگ افغانستان از دیگر موارد ثبت شده در گزارش سازمان ملل است.

در این گزارش آمده "یوناما اعتراف می کند که تمام واقعات را نتوانسته گزارش بدهد با آنهم این سازمان پنج واقعه از جمله چهار واقعه از سوی پلیس های محلی و یک واقعه از سوی نیروهای طرفدار دولت را ثبت کرده است."

جورجت گاگنون، رئیس بخش حقوق بشر دفتر هیات کمک سازمان ملل در افغانستان ــ یوناما ــ می گوید که آمار ثبت شده از تلفات زنان و کودکان، باید تعهدات جدید از سوی طرف های درگیر برای جلوگیری از ضرر رساندن به غیرنظامیان را به همراه داشته باشد.

سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ به این سو تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان را مستندسازی کرده است.

مطالب مرتبط