افغانستان کمپین سه روزه واکسن فلج اطفال به راه انداخت

حق نشر عکس AFP
Image caption انتظار می رود در این کمپین هشت میلیون کودک واکسن شوند

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان کمپین سه روزه مبارزه با فلج کودکان راه اندازی کرده است.

مسئولان این وزارت می‌گویند که انتظار دارند در این کمپین در ۲۸ ولایت افغانستان حدود هشت میلیون کودک واکسن پولیو دریافت کنند.

محمد رفیق مشعل از مسئولان در وزارت صحت عامه افغانستان گفت که این کمپین در شش ولایت و شانزده ولسوالی افغانستان به دلیل مشکلات اقلیمی تطبیق نخواهد شد.

ولایت‌های پنجشیر، بادغیس، هرات و غور و تعدادی از ولسوالی‌ها در جنوب افغانستان از نقاطی به شمار می‌رود که از این کمپین بی بهره خواهند ماند.

آقای مشعل اما گفت که دور دیگری از کمپین تطبیق واکسن پولیو یک ماه بعد آغاز خواهد شد و قرار است در دور بعدی ولسوالی‌ها و ولایت‌هایی که محروم می مانند، تحت پوشش قرار گیرند.

در این دور از تطبیق واکسن، گفته شده که هشت میلیون کودک واکسن پولیو و هفت میلیون کودک هم ویتامین آ برای بلند بردن تقویت بدنی شان در برابر امراض دریافت خواهند کرد.

حق نشر عکس afp
Image caption کودکان افغان در گذشته به دلیل نا امنی و مشکلات اقلیمی از تطبیق برنامه‌های واکسن پولیو محروم بوده اند

در سال‌های گذشته کودکان زیادی در نقاط جنوب و جنوب غربی افغانستان به دلیل مشکلات امنیتی از واکسن پولیو محروم مانده اند اما مسئولان وزارت صحت عامه افغانستان می‌گویند که امسال تهدیدها کمتر است و حدود پنجاه هزار کارکن به روستاها و شهرها خواهند رفت.

در سال جاری نیز مواردی از ابتلای کودکان در نقاط مختلف کشور به مرض فلج کودکان گزارش شد از جمله در ولایت جنوبی خوست افغانستان که به قول مقام‌‌های محلی در کودکانی دیده شده که از وزیرستان شمالی پاکستان به افغانستان پناهنده شده اند.

بیماری فلج کودکان در بسیاری از کشورها نابود شده و تنها در سه کشور افغانستان، پاکستان و نیجریه هنوز شایع است.