رئیس جمهوری افغانستان: دانش‌آموزان را تنبیه نکنید

حق نشر عکس Arg

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، از کیفیت آموزش و پرورش در کشورش انتقاد کرد و از آموزگاران خواست از تنبیه دانش‌آموزان خودداری کنند.

آقای غنی در مراسمی در آستانه آغاز سال جدید آموزشی در افغانستان، به تلاش‌ برای بهبود کیفیت آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت معارف افغانستان در ۱۳ سال گذشته پیشرفت کمّی قابل ملاحظه‌ای داشته، اما کیفیت آموزش، نیاز به توجه دارد.

او گفت: "امروز در حالی که بر معارف خود می‌بالیم، مشکل کیفیت نیز باید حل شود."

آقای غنی گفت نصاب آموزشی و تدریسی باید جنبه عملی پیدا کند و ظرفیت جذب کودکان در برابر کیفیت مواد درسی سنجش شود.

رئیس جمهوری افغانستان محرومیت کودکان افغان از دسترسی به آموزش و پرورش را از بزرگترین چالش‌های معارف عنوان کرد و گفت که در حال حاضر یک میلیون و سیصد هزار کودک از رفتن به مکتب/ مدرسه محروم هستند.

ادامه خشونت‌ها، بسته شدن مکاتب در ولایات و روستاها، نبود مکاتب معیاری و کمبود آموزگاران در ولایات از دلایل محرومیت کودکان افغان از دسترسی به مکاتب عنوان شده است.

آقای غنی گفت که افغانستان از کشورهایی است که سبب شده هدف بنیادی دنیا مبنی بر این که تمام کودکان واجد شرایط کشورها باید به مکتب دسترسی داشته باشند، برآورده نشود.

او اما تاکید کرد که با کمک دولت بریتانیا سعی می‌کند زمینه دسترسی کودکان محروم به آموزش و پرورش را ظرف سه سال آینده رفع کند.

'چوب و دشنام را دور کنید'

رئیس جمهوری افغانستان اشاره‌ای به تنبیه کودکان در مکاتب افغانستان کرد و گفت که در نهادهای آموزشی افغانستان، خشونت باید از بین برود: "خواهش من و تمنای من از استادان محترم این است که لطفا چوب و دشنام را از مکاتب ما دور کنند. چوب باید در مکاتب ما جا نداشته باشد."

در برخی از مکاتب و مدارس آموزشی افغانستان آموزگاران به تنبیه کودکان با استفاده از چوب می‌پردازند و این مساله پیش از این نیز انتقادهایی را در پی داشته است.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که مکتب جای تعیین هویت است و کودکان اگر در محیط مدرسه توهین و تحقیر شوند، در آینده به توهین و تحقیر و زورگویی خواهند پرداخت.

آقای غنی گفت که تلویزیون ملی باید برنامه‌هایی برای آموزگاران و دانش آموز در مورد تاریخ تمدن افغانستان تهیه کند.

او گفت که ۳۶ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و برای آرامش فیزیکی و روحی کودکان باید به کودکان فقیر نیز توجه شود.

آقای غنی از برنامه‌های حکومت وحدت ملی برای آموزگاران هم گفت و تاکید کرد که در جلسات آینده "توجه به وضعیت مادی و معنوی" آموزگاران در صدر برنامه‌های کاری‌اش خواهد بود.

Image caption آقای غنی گفت که باید شرایط آموزش و پرورش برای کودکان بهبود یابد

رئیس جمهوری افغانستان پس از سخنرانی‌اش یکجا با حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین در حضور آموزگاران و دانش آموزان، اعضای کابینه و شورای ملی نخستین زنگ مکتب را در دبیرستان امانی در نزدیکی ریاست جمهوری به صدا در آورد.

شفیق صمیم سرپرست وزارت معارف افغانستان در آغاز این مراسم گفت که حکومت باید در زمینه ارتقای رتبه آموزگاران اقدام کند و برای بهبود کیفیت معارف باید سیزده هزار فرصت شغلی جدید برای آموزگاران و کارکنان معارف ایجاد شود.

آقای صمیم گفت که انتظار دارند ۱ میلیون دانش آموز در مکاتب، نهادها و مراکز آموزشی افغانستان در سال آینده جذب شوند که باید برای آنها تسهیلات آموزشی مدرن و معیاری فراهم شود.

چاپ مجموعه کتاب‌های درسی معارف برای نخستین بار از بودجه دولت و اتصال مراکز آموزشی به اینترنت و فایبر نوری/فیبرنوری از دیگر برنامه‌های وزارت معارف افغانستان در سال آینده عنوان شده است.