بازداشت ۶ تن به اتهام کشتن و سوزاندن یک زن در کابل

حق نشر عکس AFP
Image caption جسد فرخنده را در کنار رودخانه کابل سوزاندند

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند تا بحال ۶ تن به اتهام دست داشتن در قتل و سوزاندن یک زن افغان در شهر کابل بازداشت شده‌اند.

روز گذشته در نزدیکی مسجد شاه دوشمشیره در مرکز کابل، مردان خشمگین یک دختر افغان به اسم فرخنده را کشتند و بعد جسدش را سوزاندند. این افراد زن را متهم کردند که قرآن را سوزانده است.

روز جمعه، ۲۹ حوت/اسفند صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت:" وزیر امور داخله/کشور دستور داده تا در مورد حادثه دیروز بررسی‌های همه جانبه صورت گرفته و عاملان آن‌ بازداشت شوند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز گفته است که این حادثه دیشب در جلسه شورای امنیت بحث شده، و قرار است پیگیری شود. دفتر ریاست جمهوری تا هنوز در مورد این حادثه واکنشی نشان نداده است.

روایت‌های متفاوتی از ماجرا در شبکه‌های اجتماعی همرسانی می‌شود، ولی تا هنوز جزئیات دقیق حادثه روشن نیست.

فردی به اسم، شرف بغلانی، در صفحه فیسبوکش نوشت که او در قتل و سوزاندن فرخنده دست داشته است. آقای صدیقی گفت که شرف بغلانی، صبح روز جمعه بازداشت شده است.

حق نشر عکس .
Image caption سخنگوی وزارت داخله می‌گوید وزارت داخله دنبال عاملان قتل فرخنده هست

حشمت استانکزی، که در روزهای گذشته به عنوان سخنگوی پلیس کابل با رسانه‌ها صحبت می‌کرد در واکنش به قتل و سوزانده شدن فرخنده در فیسبوکش نوشت: "این هم (فرخنده) فکر کرده بود مانند چند تن مرتد دیگر با این نوع عمل و توهین، تابعیت آمریکا و اروپا را بدست می‌آورد اما قبل از رسیدن به هدف جان خود را از دست داد. به دوست دارانش تسلیت می‌گویم".

آقای صدیقی در ارتباط به واکنش آقای استانکزی گفت:" پلیس کابل سخنگو ندارد و آقای استانکزی کارمند روابط عامه وزارت داخله هست. آنچه که به وزارت داخله مهم است، بررسی همه‌جانبه این قضیه است."

در ویدیوهایی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده است شماری از افراد پلیس در محل واقعه دیده می‌شوند که یا بسیار ضعیف عمل‌کرده‌اند، یا ناظر ماجرا هستند بی آنکه در آن دخالتی بکنند.

آقای صدیقی می‌گوید: "همه جوانب حادثه دیروز تحت بررسی است، از جمله عملکرد پلیس."

آقای صدیقی همچنین گفت:" ویدیوهایی که از این حادثه وجود دارد در شناسایی عاملان این حادثه وچگونگی عملکرد پلیس به ما کمک می‌کند."