غنی: در مورد روابط با پاکستان محتاطانه خوشبینم

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی روز چهارشنبه در کنگره آمریکا سخنرانی داشت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که در مورد آینده روابط بهتر کشورش با پاکستان "محتاطانه خوشبین" است.

رئیس جمهوری افغانستان پنجشنبه شب ۵ حمل/فروردین، در آخرین روز سفرش به آمریکا، در اندیشکده شورای روابط خارجی در نیویورک صحبت کرد. آقای غنی در مورد روابط کشورش با پاکستان گفت:"من محتاطانه خوشبین هستم که ما یک روند تغیر بنیادی را آغاز کرده‌ایم."

آقای غنی و عبدالله عبدالله، رهبران حکومت وحدت ملی این کشور برای دیدار با مقامات آمریکایی در یک سفر چهار روزه به آمریکا رفته بودند.

روابط افغانستان و پاکستان در سال‌های گذشته پرتنش بوده است. حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان پاکستان را همواره به حمایت از گروه‌های تروریستی در کشورش متهم می‌کرد.

+حامد کرزی، نمی‌خواهیم سیاست خارجی افغانستان را پاکستان کنترل کند

دولت پاکستان همواره این اتهام را تکذیب کرده و در مقابل دولت افغانستان را متهم کرده که شورشیان پاکستان را در آن کشور جا داده است.

+اعتراف مشرف به حمایت از گروه طالبان

بعد از ایجاد حکومت وحدت ملی در سپتامبر سال گذشته، رئیس جمهوری افغانستان تلاش کرده است روابط کشورش را با پاکستان بهبود بخشد.

آقای غنی همچنین گفته است که افغانستان و پاکستان تلاش دارند به دشمنی دو کشور پایان دهند. به باور آقای غنی بهبود روابط با پاکستان، طالبان را از پناهگاه‌هایشان در آن کشور محروم خواهد کرد.

او گفت: "بدون پناهگاه، شورش طولانی مدت ممکن نیست. زمانی که پناهگاه‌ها بسته شوند، صلح آغاز می‌شود. این همان چیزی است که در آمریکای مرکزی اتفاق افتاد، همان چیزی است که در آفریقا اتفاق افتاد."

سیاست رئیس جمهوری افغانستان در ارتباط با روابط با پاکستان و تلاش زیاد او در مورد آغاز روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان مورد انتقاد شدید حلقات مختلف در داخل کشور قرار گرفته است.

+نخستین سفر اشرف غنی به پاکستان

آقای غنی با اشاره به حمله تروریستی سال گذشته به مکتبی در پیشاور پاکستان که باعث کشته شدن ۱۵۳ تن شد گفت:" تروریست‌ها نه نیاز به گذرنامه دارند و نه ملیت‌ها را می‌شناسند".

آقای غنی گفت:" من امیدوارم که ما شعور کافی داشته باشیم که باهم شنا کنیم و غرق نشویم".

بیشتر بخوانید

+پرونده صلح افغانستان به فرجام می‌رسد

+ وزیر کشور پاکستان: همکاری میان کابل و اسلام‌آباد در مبارزه با تروریسم معجزه می‌کند