گردهمایی لندن به یادبود فرخنده

صدها نفر از افغان‌های مقیم لندن در اعتراض به کشتن و سوزاندن فرخنده، عصر یکشنبه ۲۹ مارچ- ۹حمل/فروردین در میدان ترافالگار در مرکز این شهر، تجمع کردند. تجمع‌کنندگان، فرخنده را قربانی جهالت خواندند و خواهان عدالت برای او شدند.

فرخنده عصر پنجشنبه ۲۸ حوت/اسفند در نزدیکی مسجد شاه دوشمشیره در مرکز شهر کابل از سوی مردان خشمگین به اتهام آتش زدن قران با سنگ و چوب کشته و بعد جسدش سوزانده شد. شاهدان عینی می‌گویند که فرخنده پس از مشاجره با یک روحانی درباره خرافات، متهم به قرآن سوزی شد. بعدا مشخص شد که ادعای آتش زدن قرآن توسط فرخنده کاملا نادرست بوده است.

تجمع افغان‌ها در یکی از تاریخی‌ترین میدان‌های لندن، از سوی انجمن دانشجویان افغان و در همکاری با شماری از نهادهای جامعه مدنی افغان‌ها، هماهنگ شده بود. شماری از اعتراض کننده‌ها صورت شان‌ را سرخ رنگ کرده بودند، عده دیگری عکس‌های فرخنده را حمل می‌کردند و در شماری از پلاکاردها چنین نوشته شده بود: "خواست ما عدالت، نه گفتن به جهالت"، "جهالت جهالت، دشمن انسانیت"، " من فرخنده هستم"، "عدالت برای فرخنده" "مجازات صحرایی؛ نه دینی ‌است، نه انسانی"، "۲۸ حوت روز سیاه تاریخ افغانستان".

نجیبه فیروز، گزارشگر بی‌بی‌سی که به این تجمع رفته بود، شمار تجمع کنندگان را تا ۴۰۰ نفر برآورد کرده است.

احمدشاه نورزوی، یکی از سازماندهنده‌های این تجمع به بی‌بی‌سی گفت: "می‌خواهیم صدای خود را برای دادخواهی فرخنده بلند کنیم و این پیام را به حکومت افغانستان برسانیم که ما خواهان محاکمه قاتلان فرخنده هستیم."

آقای نورزوی هم‌چنین از حکومت افغانستان خواست تا به پرونده‌های زنان زندانی که سرنوشت شان معلوم نیست، رسیدگی کند.

Image caption مرسده قائدی، یکی از شهروندان ایرانی گفت: "برای محکوم کردن از جنایتی که در افغانستان اتفاق افتاده، آمده‌ایم تا صدای اعتراض مانرا به تمام دنیا برسانیم و بگوییم که ما برای فرخنده خواهان دادگاه عادلانه هستیم."

خبرنگار بی‌بی‌سی در محل می‌گوید که حضور زنان در این تجمع بسیار پررنگ بود، بسیاری‌ها با کودکان شان آمده بودند و کوچک‌ترین عضو شرکت کننده، دخترک یک ماهه بود. همه فقط یک خواست داشتند؛ عدالت برای فرخنده.

راحله صدیقی، مسئول اداره جامعه زنان و جوانان آسیا و شرق میانه در لندن ابراز امیدواری کرد که این تجمع در رسیدگی عادلانه پرونده فرخنده اثرگذار باشد. خانم صدیقی افزود: "خواست ما اینست که حفظ جان و امنیت مردم باید در اولویت کاری دولت قرار بگیرد، زیرا این اقدام می‌تواند اعتبار نهادهای دولتی را بالا ببرد."

در کنار افغان‌ها، شهروندان شمار از کشورها دیگر هم در این تجمع حضور داشتند. آن‎‌ها می‌گفتند چون انسان اند، درد انسان را درک می‌کنند و به همین دلیل، برای دادخواهی عدالت برای فرخنده، به میدان ترافالگار آمده اند. مرسده قائدی، یکی از شهروندان ایرانی گفت: "برای محکوم کردن از جنایتی که در افغانستان اتفاق افتاده، آمده‌ایم تا صدای اعتراض مانرا به تمام دنیا برسانیم و بگوییم که ما برای فرخنده خواهان دادگاه عادلانه هستیم."

شرکت کننده‌های این تجمع، مقابل عکس فرخنده گل‌های تازه گذاشتند و برای یادبود از او شمع روشن کردند،شمع هایی که در برابر باران شدیدی که در پایان این گردهمایی از راه رسید، دیری نپاییدند و خاموش شدند.

لندن تنها شهری بیرون از افغانستان نیست که در آن چنین تجمعی برگزار شد؛ در روزهای گذشته، شهرهای مختلف در آمریکا، آلمان، کانادا، استرالیا، سوید، نروژ، دانمارک، هالند، بلژیک، اتریش، هند، پاکستان و قرقیزستان یاد فرخنده را گرامی داشتند.

Image caption در روزهای گذشته، شهرهای مختلف در آمریکا، آلمان، کانادا، استرالیا، سوید، نروژ، هالند، بلژیک، اتریش، هند، پاکستان، قرقیزستان یاد فرخنده را گرامی داشتند.