تحصن نهادهای مدنی و شهروندان کابل برای رهایی مسافران ربوده شده

حق نشر عکس RaminAnwari

در کابل پایتخت افغانستان، فعالان مدنی و شهروندان افغان، برای رهایی مسافرانی که حدود ۴۵ روز پیش در جنوب افغانستان ربوده شدند، دست به تحصن زده‌اند.

معترضان با برپایی دو خیمه اعتراض، در پارک زرنگار در مرکز شهر کابل، از حکومت خواسته‌اند که به "سکوت و سیاست نامعلوم" خود در مورد سرنوشت ربوده‌شده‌‌ها پایان دهد و جزئیات را با مردم در میان بگذارد.

رحیم جامی از سازمان‌دهندگان این تحصن به بی‌بی‌سی گفت که این تحصن از طرف گروهی از نهادهای مدنی، شهروندان کابل و خانواده‌های گروگان‌ها به ادامه برنامه‌های درخواست برای رهایی این مسافران، به راه افتاده است.

آقای جامی گفت که هدف اساسی تحصن این است که حکومت وحدت ملی رهایی مسافران ربوده شده را در اولویت قرار دهد و مردم را از اقدامات خود باخبر کند.

او گفت که با گذشت چهل روز از این گروگان‌گیری، مقام‌های افغان موفق نشده‌اند در مورد هویت ربایندگان، دلیل آدم ربایی و محل نگهداری مسافران اطلاعاتی به دست بیاورند.

حدود چهل روز پیش افراد مسلح ناشناس دو بس مسافربری را در شاهراه کابل-قندهار متوقف کردند و دست کم سی نفر از مسافران را که گفته شده همه از قوم هزاره هستند با خود به مکان نامشخصی بردند.

آقای جامی می‌گوید: "نگرانی جدی این است که معلوم نیست حکومت در پی این قضیه دست به چه معامله‌ای خواهد زد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این مسافران در شاهراه کابل-قندهار در نزدیکی یکی از ولسوالی‌های زابل ربوده شدند

در هفته‌های گذشته فعالان مدنی افغان راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌های زیادی برای رهایی شهروندان ربوده شده، راه اندازی کرده‌اند.

این معترضان همچنین از دولت خواسته‌اند تا زمانی که سرنوشت این گروگان‌ها روشن نشود، تلاش‌ها برای انجام گفت‌وگوهای صلح با طالبان را متوقف کند.

حکومت در پی ردیابی گروگان‌ها

حکومت افغانستان اخیرا در چندین مورد از جمله مشخص نبودن سرنوشت مسافران ربوده شده زیر فشار فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده است.

موضوع رهایی این گروگان‌ها در جلسه هفته پیش شورای امنیت ملی افغانستان، مطرح شده و این شورا توافق کرده که "تحت رهبری واحد و هماهنگی بهتر" در مورد ردیابی و رهایی این افراد اقدامات جدی صورت گیرد.

در این مدت مقام‌های افغان هم از راه میانجی‌گری بزرگان محل و هم راه‌اندازی عملیات نظامی برای رهایی مسافران ربوده شده تلاش کردند که هیچ کدام نتیجه ای در پی نداشته است.

فعالان مدنی همچنین می‌گویند که دولت باید برنامه‌های خود برای تامین امنیت شاهراه‌ها و نقاط آسیب پذیر کشور را مشخص کند تا مردم مطمئن شوند که این نوع حوادث در آینده تکرار نمی‌شود.