فیفا: کمیسیون اصلاحات انتخاباتی غیرتخصصی و وابسته است

حق نشر عکس no credit
Image caption انتخابات سال گذشته افغانستان با مشکلات زیادی از جمله ادعای تقلبات گسترده همراه بود

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا می‌گوید که اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی که از سوی رئیس جمهوری تعیین شده اند، غیرمسلکی، سیاسی و وابسته هستند.

محمد یوسف رشید، رئیس اجرایی این بنیاد امروز در نشست خبری گفت که اصلاحات انتخاباتی از تعهدات اساسی و اولیه حکومت وحدت ملی بود اما اکنون حکومت با آن به شکل تشریفاتی، نه به عنوان یک نیاز اساسی برخورد می کند.

آقای رشید گفت که شش ماه از آغاز این حکومت گذشته اما هیچ پیشرفتی در عرصه اصلاحات انتخاباتی صورت نگرفته است.

او به تشکیل کمیسیون اصلاحاتی انتخاباتی اشاره کرد و گفت که این کمیسیون نیز غیرتخصصی، سیاسی و وابسته است و باید در مورد ترکیب این کمیسیون تجدید نظر شود.

وی همچنین به اختلافات در سطوح بالای حکومت و تنش میان آنها در زمینه تشکیل این کمیسیون اشاره کرد و آن را به ضرر اصلاحات در نظام انتخاباتی خواند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان پیش از این گفته که با تعیین شکریه بارکزی در راس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی مخالف است. شماری از اعضای این کمیسیون نیز از لایحه وظایف کمیسیون اصلاحات انتخاباتی انتقاد کرده اند.

فیفا نیز می‌گوید که لایحه وظایف کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید تغییر کند، زیرا به اساس این لایحه اکنون این کمیسیون صلاحیت های محدود تنها در حد بررسی و پیشنهاد دارد.

محمد نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز در گفت‌وگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته است که با کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی مشکلی ندارند زیرا آوردن بهبود در هر نهاد ضروری است .

او تاکید می کند که اگر اصلاحات در چوکات قانون اساسی و قانون انتخابات باشد، از آن به گرمی استقبال می‌کنند ولی اگر به اساس اهداف شخصی افراد باشد، آن را نخواهند پذیرفت.

نظرسنجی از نمایندگان مجلس

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان امروز نتیجه نظرسنجی از نمایندگان مجلس افغانستان را نیز منتشر کرد.

آقای رشید می گوید که این نظر سنجی از ۱۲۵ نماینده مجلس صورت گرفته است.

۶۹ درصد از نمایندگان در این نظرسنجی گفته اند که در انتخابات پارلمانی پیش رو باز هم نامزد خواهند بود.

این نمایندگان از نبود امنیت، عدم بی‌طرفی اعضای کمیسیون های انتخاباتی، نفوذ زورمندان و نبود سهولت برای رای دهندگان به خصوص زنان به عنوان چالش های انتخابات بعدی یاد کرده اند.

نمایندگان اشتراک کننده در نظر سنجی بر اصلاحات در نظام انتخاباتی تاکید کرده و آن را تنها راه برای برگزاری یک انتخابات شفاف و آزاد خوانده اند.

فیفا می‌گوید که نمایندگان مجلس نیز از ترکیب کمیسیون اصلاحات انتخاباتی انتقاد دارند و به این باورند که اعضای این کمیسیون باید بی طرف و دارای تجربه کاری در ساحات انتخاباتی باشند.

پاسخ دهی کمیسیون های انتخاباتی به پارلمان، رای اعتماد گرفتن اعضای کمیسیون های انتخاباتی از پارلمان و تسهیلات برای نامزدان زن در انتخابات از جمله پیشنهادات دیگر نمایندگان شامل در این نظرسنجی است.

به اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی این کشور باید امسال در ماه جوزا/خرداد یا سرطان/تیر برگزار می شد اما مقامات اعلام کرده اند که این انتخابات برای یک سال به تعویق خواهد افتاد.