شماری از پیشه‌وران کابل در اعتراض به افزایش مالیات دکانها را بستند

Image caption تظاهرکنندگان امروز تهدید کردند تا زمانیکه مشکل مالیات دهی آنان حل نشود به اعتراضات مدنی خود ادامه می‌دهند

شماری از پیشه وران شهر کابل در اعتراض به آنچه که بلند بردن سرسام آور مالیات، جواز صنفی و مشکلات نانوای‌ها ذکر کردند، دکانها و نانوای‌های شهر کابل را امروز بستند و اجتماع اعتراضی بر پا کردند.

این افراد که شمار آنان به صدها تن می‌رسید با تجمع در پارک شهر نو کابل از دولت افغانستان خواستند که در سیاست مالیاتی خود تجدید نظر کند.

وزارت مالیه افغانستان اعلام کرده که افزایش میزان مالیات با مشوره نمایندگان اصناف انجام شده است و فقط شماری اندک از افراد با این طرح مخالف هستند.

از بودجه حدود هشت میلیارد دلاری افغانستان حدود ۲ میلیارد آن از عواید داخلی این کشور تامین می شود.

تظاهرکنندگان در تجمع امروز تاکید کردند که آنان از گذشته‌های دور یکی از مالیات دهندگان اصلی به دولت افغانستان بوده اند و اکنون نیز متعهد به پرداخت مالیه هستند، اما افزایش نا متناسب مالیات را نمی پذیرند.

یکی از تظاهر کنندگان گفت که قبلا سالانه ۴۰ هزار افغانی(معادل ۸۰۰ دلار) مالیات پرداخت می‌کرده که اکنون این مقدار به ۱۳۸ هزار افغانی (بیش از ۲۴۰۰ دلار) افزایش یافته است.

او که خواست نامش ذکر نشود، افزود علاوه بر افزایش مالیات، کارمندان وزارت مالیه و شهرداری کابل نیز در زمان جمع‌آوری و تثبیت مقدار مالیات از دکان‌داران و افراد پیشه‌ور شهر کابل، رشوه دریافت می‌کنند و در عوض میزان مالیات را کمتر از میزان واقعی گزارش می‌دهند.

اغلب تظاهرکنندگان افزایش کنونی مالیات را در این کشور غیر عادلانه خوانده و تاکید کردند که تا این مشکل حل نشود به اعتراضات مدنی خود ادامه خواهند داد.

براساس قانون مالیات افغانستان بر فعالیت اصناف کوچک اقتصادی همانند دکانداران و نانوایی‎‌ها، مالیات ثابت وضع می‌شود.

درصورتیکه درآمدهای این افراد سالانه از ۶۰ هزار افغانی (حدود ۱۲۰۰ دلار) الی ۱۵۰ هزار افغانی ( حدود ۲۸۰۰ دلار) باشد، آنان موظف به پرداخت ۵۰۰ افغانی ( ۱۰ دلار) در هر ربع از سال هستند و علاوه بر آن افرادی که بیشتر از ۱۵۰ هزار افغانی الی ۵۰۰ هزار (حدود ۱۰ هزار دلار) درآمد دارند، علاوه بر ۵۰۰ افغانی در هر ربع سال ۱۵۰۰ افغانی دیگر نیز باید بپردازند.

براساس این قانون افرادی که بالاتر ۵۰۰ هزار افغانی در آمد دارند، باید ۳ درصد مالیات بپردازند.

عبدالقادر جیلانی، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که تظاهر کنندگان خواستار اصلاحات در قانون مالیات بر درآمدهای افغانستان اند که وزارت مالیه نیز از آن استقبال می‌کند و می‌خواهد بخش خصوصی کشور تشویق شود.

او افزود که دلیل دیگر اعتراض این افراد این است که در سالهای گذشته یک نظام منظم برای پرداخت مالیات وجود نداشت، امسال همه این دکانها تحت پوشش قرار گرفته اند و از طرف دیگر تجارت نیز نسبت به سالهای گذشته رو به افزایش است و درآمد نیز افزایش یافته است.

آقای جیلانی افزود که جمع‌آوری مالیات در سال ۱۳۸۸خورشیدی ۲۵ درصد و در سال۱۳۹۲ خورشیدی ۱۵ درصد افزایش یافته است.

او تاکید کرد که مالیات افزایش نیافته ولی حجم مبادلات بیشتر و تجارت افراد افزایش یافته و در نتیجه مالیات بیشتری باید بدهند، زیرا اکنون غرفه‌های کوچک چند سال قبل به دکانهای بزرگ و سوپرمارکیت تبدیل شده اند.

آقای جیلانی توضیح داد که وزارت مالیه در نواحی ۷، ۶ و ۲ دکانها را دوباره بررسی کرده که ۱۳ هزار دکان ثبت مجدد شده و دکان داران به صورت منظم مالیات خود را پرداخت می کنند، ولی یک تعداد دکان داران دست به چنین تظاهرات زده اند.

بسته شدن مراکز خرید و نانوایی‌های پایتخت امروز مشکلات زیادی را برای شهروندان کابل ایجاد کرده و با توجه به اینکه اطلاع رسانی لازم در این باره قبلا نشده بود، شهروندان کابل با دکانهای بسته و کمبود نان مواجه شدند.

مطالب مرتبط