افغانستان: احداث جاده 'ابریشم جدید' امسال آغاز می‌شود

Image caption واخان بدخشان یکی از مناطق کوهستانی و صعب العبور در افغانستان

احمد شاه وحید، معاون وزارت فواید عامه افغانستان می‌گوید که مراحل تدارکاتی احداث جاده‌ای که افغانستان را به چین وصل می‌کند در سال جاری خورشیدی آغاز خواهد شد.

این جاده که بخشی از پروژه "راه ابریشم جدید" است، از ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گذرد و با عبور از دره واخان، افغانستان را به چین وصل خواهد کرد.

احداث این جاده یکی از مواردی است که دو کشور در سفر سال گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به چین، روی آن توافق کردند.

قرار است به زودی هیاتی از کشور چین برای نهایی کردن مراحل ساخت این پروژه به افغانستان سفر کند.

توجه به اهمیت ترانزیتی افغانستان در منطقه و استفاده از آن برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور است، یکی از شعارهای دولت وحدت ملی افغانستان بوده است.

در همین حال رئیس جمهوری چین در سفر اخیرش به پاکستان، قرارداد احداث خط آهنی به طول سه هزار کیلومتر میان دو کشور را امضاء کرده است.

این خط آهن از خاک افغانستان نخواهد گذشت اما آقای وحید می‌گوید که وصل شدن کشورهای اطراف افغانستان به یکدیگر بدون عبور از این کشور دشوار و پرهزینه خواهد بود.

به گفته آقای وحید با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص افغانستان، این کشور می‌تواند پل ارتباطی کشورهای آسیایی و سازمان‌های همکاری اقتصادی منقطه باشد.

اما آذرخش حافظی، رئیس روابط بین الملل اتاق تجارت بین‌المللی افغانستان می‌گوید که استفاده از این ظرفیت افغانستان با وجود "سیستم حمل و نقل بدوی موجود در این کشور" ممکن نیست.

به گفته او افغانستان باید روی احداث فرودگاه‌هایی با استانداردهای جهانی که ظرفیت لازم برای فرود هواپیماهای بزرگ را داشته باشد، سرمایه‌گذاری کند.

با آنکه افغانستان کشوری محاط به خشکی و متکی به حمل و نقل زمینی و هوایی است اما در این دو عرصه پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

مطالب مرتبط