تخریب فیبر نوری در شرق افغانستان، دلیل قطع اینترنت کابل

Image caption عکس از آرشیو

مسئولان افغان می‌گویند که اینترنت در ولایت کابل و برخی از ولایت‌های افغانستان به دلیل تخریب شدن کیبل/کابل فیبر نوری در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان قطع است.

خیرمحمد فیضی، رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که در نزدیکی مرز تورخم بین افغانستان و پاکستان به دلایلی کیبل فیبر نوری تخریب شده و منتج به انقطاع اتصال اینترنت به پایتخت افغانستان شده است.

آقای فیضی گفت: "تاسیسات فیبرنوری که مربوط شرکت افغان‌تلی‌کام است در ساحه بین تورخم و لندی کوتل خسارت دیده و کار روی آن جریان دارد و انتظار می‌رود به زودی برطرف شود."

او گفت که در مورد عامل تخریب خط فیبرنوری معلومات دقیق در اختیار ندارد اما فکر می‌کند که کار روی جاده، رفت و آمد موتر/خودروها و یا هم لغزش زمین به آن صدمه فیزیکی زده باشد.

مسئولان محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند که مخالفان مسلح دولت اخیرا در ولسوالی بتی کوت این ولایت که نزدیک مرز تورخم قرار دارد، بمب گذاری کردند که در نتیجه آن فیبرنوری آسیب دیده است.

یک مقام محلی که نخواست نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت که مخالفان مسلح در ولسوالی بتی کوت بمب کنار جاده کارگذاری کردند تا "شاید نیروهای امنیتی را هدف قرار دهند اما فیبرنوری هدف قرار گرفت."

افغانستان با پنج کشورهای همسایه‌اش از طریق فیبرنوری به باند وسیع اینترنت وصل است.

مسئولان تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان می‌گویند که در سایر ولایت‌ها اینترنت از طریق کشورهای همسایه شمالی و در غرب از طریق ایران وارد می‌شود اما در جنوب و نقاط مرکزی اینترنت از طریق پاکستان می‌آید.

آمار وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی نشان می‌دهد که در افغانستان حدود سه میلیون نفر به خدمات اینترنتی باند وسیع دسترسی دارند.

ظرفیت اینترنت از سال ۲۰۰۲ با سرعت ۲ مگابایت در ثانیه به ۱۶ گیگا بایت در ثانیه در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

انقطاع و سرعت پایین اینترنت در روزهای اخیر در کابل انتقادهای تند پایتخت نشینان را به همراه داشته و سبب اعتراضات زیادی در شبکه‌های اجتماعی شده است.

شرکت مخابراتی افغان تیلی‌کام از فراهم کنندگان اصلی اینترنت فایبر نوری افغانستان است.