وزیر کشور افغانستان: شمال را دوستان و جنوب را دشمنان ما خراب کرده‌اند

حق نشر عکس MOI
Image caption آقای علومی با شماری از مردم در ولایت قندوز ملاقات کرده است

نورالحق علومی وزیر داخله/کشور افغانستان به دنبال افزایش ناامنی‌ها در ولایت قندوز، به این ولایت سفر کرد.

او امروز پس از بررسی اوضاع امنیتی این ولایت و دیدار با شماری از مردم، در یک نشست خبری شرکت کرد.

وزیر داخله افغانستان گفت: "شمال را دوست‌های ما خراب ساخته و جنوب را دشمنان ما. دشمنان کسانی هستند که نه نظام را قبول دارند و نه قانون اساسی را. دوستان کسانی هستند که نظام را هم قبول دارند و قانون اساسی را هم، اما تنها به محدوده خود فکر می‌کنند و دیگران را در نظر نمی‌گیرند."

آقای علومی گفت: "مردم می‌پرسند که طالبان چند نفر هستند؟ به خدا قسم که در هر ولایت صد نفر یا دوصد/دویست نفر نیستند. ده‌ها برابر آنها کسانی هستند که به فکر مفاد خود هستند و مفاد خود را در بی‌ثباتی و در جنگ می‌بینند."

وی گفت که مشکلات زیاد را برای دولت و نیروهای امنیتی کسانی به وجود می‌آورند که در دولت هستند.

او افزود که نخست باید آشتی ملی میان این افراد و دولت به وجود آید که بعد از آن حتما طالبان هم به روند صلح خواهند پیوست.

او با اشاره به ناامنی‌های شمال، از فعالیت پلیس محلی در این مناطق نیز انتقاد کرد و گفت این سربازان تنها از یک گروه خاص دفاع می‌کنند و حمایت مردمی نیز ندارند.

وی افزود که آنها در تشکیل پلیس محلی شمال اصلاحات خواهند آورد و مسئولیت را به کسانی می‌دهند که حمایت مردمی داشته باشند و از منافع ملی دفاع کنند.

آقای علومی گفت نیروهای امنیتی افغان به مخالفان مسلح؛ به کسانی که به فرزندان این کشور ترحم نمی‌کنند، رحم نخواهند کرد اما راه برای مردم ناراضی که می‌خواهند به دولت بپیوندند، همیشه باز است.

وزیر داخله تاکید کرد که او از مجاهدین دیروز، دولتمردان دیروز و جوانان امروز و از تمام مردم افغانستان نمایندگی می‌کند و در بین نیروهای امنیتی"بحث مجاهد و غیرمجاهد نیست."

پیش از این شماری از چهره‌های سیاسی گفته بودند که تنها راه حل مشکل ناامنی در افغانستان حضور مجاهدین در پست‌های امنیتی است.

در ماه‌های اخیر ولایت‌های شمالی افغانستان از جمله بدخشان و قندوز شاهد ناامنی بودند. قندوز از ولایات مهم در شمال شرق افغانستان است که مرز مشترک با تاجیکستان دارد و بندر شیرخان، از مهمترین بنادر افغانستان، در این ولایت واقع است. از یک هفته به این سو درگیری‌های شدید در این ولایت میان مخالفان مسلح و نیروهای دولتی جریان دارد.