انتخابات بریتانیا و رای‌دهندگان افغان

حق نشر عکس PA
Image caption انتخابات سراسری پارلمان بریتانیا در روز هفت می امسال برگزار می‌شود

چیزهای زیادی در بریتانیا وجود دارد که افغان‌ها را علاقمند به زندگی دراین کشور می‌کند؛ از آزادی‌های مدنی گرفته تا امنیت و رفاه اقتصادی. بر اساس آمار غیر رسمی، نزدیک به یکصد هزار افغان در بریتانیا زندگی می‌کنند.

با این وجود، شمار کمی از آنها وارد احزاب این کشور شده و در فعالیت‌های سیاسی سهم گرفته‌اند. اما به نظر می‌رسد که جوانان افغان که در بریتانیا بزرگ شده‌اند، بیشتر از بزرگسالان، به فعالیت‌های سیاسی علاقمند هستند.

حق نشر عکس f
Image caption پیمانه اسد از معدود افغان‌‎هایی است که در بریتانیا وارد فعالیت‌های سیاسی شده است

پیمانه اسد یکی از آنها است. پیمانه عضو حزب کارگر بریتانیا است. او را در جریان تبلیغ خانه‌به‌خانه برای نامزد حزبش در منطقه هرو در شمال غرب لندن ملاقات کردم.

پیمانه اسد می‌گوید که مشکلات افغان‌ها در ادارات محلی او را واداشت که وارد فعالیت‌های حزبی شود:

"در محله‌ای که من زندگی می‌کنم، افغان‌ها مشکلات شان را به من می‌گفتند. وقتی که به ادارات محلی مراجعه می‌کردم و مشکلات افغان‌ها را برای مسئولان تشریح می‌کردم، کسی زیاد توجه نمی‌کرد. این بود که وارد سیاست شدم."

هرچند که فعالیت حزبی حتی در بریتانیا هم برای جوانانی چون پیمانه اسد خالی از مشکل نیست:

"در شروع تعدادی از مردان فکر می‎کردند که یک زن نمی‌تواند در فعالیت‌های سیاسی خیلی موفق باشد. گاهی پیش می‌آمد که در نشست‌های حزبی، من تنها زن حاضر در جلسه بودم. اما به مرور همکارانم مرا کمک و تشویق کردند که پیشرفت کنم."

حق نشر عکس g
Image caption حبیب فضلی می‌گوید در بریتانیا، توجه لازم به افغان‌های مهاجر نشده است

به دیدار حبیب فضلی یکی دیگر از افغانهای مقیم لندن رفتم تا ببینم که چه مسائلی در انتخابات برای او مهم است.

آقای فضلی در زمینه حمایت‌های حقوقی از مهاجران افغان کار می‌کند: " مشکل اصلی افغان‌ها در بریتانیا این است که توجه لازم به آنها صورت نگرفته و مشارکت سیاسی آنها پایین است."

در محله هانسلو در غرب لندن با شماری از جوانان افغان ملاقات کردم که یک رادیوی اینترنتی را اداره می‌کنند. غرغشت سادات و وحیده طهماسی که به کمک شماری دیگر از جوانان افغان، 'رادیو صدای افغان' را با هزینه خودشان تاسیس کردند.

این رادیو به صورت آنلاین برای افغان‌ها برنامه پخش می‌کند.

حق نشر عکس f
Image caption برای غرغشت سادات برنامه احزاب بریتانیا برای بهبود وضع مهاجران مهم است

از غرغشت و وحیده پرسیدم که به عنوان یک رای‌دهنده افغان چه مسائلی برای آنها اهمیت دارد و بر چه اساسی به حزب یا کاندیدایی رای می‌دهند؟

غرغشت می‌گوید که در قدم اول برنامه‌های احزاب در مورد مسائل اقتصادی برایش اهمیت دارد و بعد از آن مسائل مربوط به خدمات صحی و تحصیل:

" البته که سیاست‌های احزاب در زمینه مهاجرت هم برایم اهمیت دارد و می‌خواهم بدانم که آنها برای بهبود وضع مهاجران چه برنامه‌هایی دارند."

وحیده که دانشجوی روزنامه‌نگاری در یکی از دانشگاه‌های لندن است، می‌گوید که یافتن کار مناسب برایش مهم‌ترین مساله است:

" سال‌ها طول می‌کشد تا جوانی پس از فراغت از دانشگاه، بتواند در رشته‌ای که تحصیل کرده کار پیدا کند."

حق نشر عکس f
Image caption مهم‌ترین مساله برای وحیده طهماسی، یافتن کاری متناسب با رشته تحصیلش است

احزاب سیاسی بریتانیا در جریان مبارزات انتخاباتی، تلاش می کنند نظر رای‌دهندگان مهاجر را جلب کنند.

اما آنگونه که شهریار رادپور، کارشناس مسائل بریتانیا می‌گوید، هنوز اقلیت‌های قومی و مذهبی نقش برجسته‌ای در صحنه سیاسی این کشور ندارند:

"وقتی صحبت از انتخابات پارلمانی می‌شود، همه احزاب تلاش می‌کنند اقلیت‌های قومی و مذهبی را تشویق کنند که در انتخابات شرکت کنند. یک دلیلی که این اقلیت‌ها خیلی استقبال نمی‌کنند، این است که آنها اعتماد چندانی به سیاستمداران و جامعه سیاسی ندارند. خودشان را منزوی احساس می‌کنند."

اما جوان‌هایی چون پیمانه اسد، امیدوارند که با ورود به دنیای سیاست، افغان‌ها نیز در آینده‌ای نه چندان دور راه خود را به پارلمان و کابینه بریتانیا باز کنند.