طالبان پیش‌شرط دولت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح را 'رد کرد'

Image caption هشت عضو ارشد طالبان به نمایندگی از دفتر سیاسی این گروه در قطر، به این نشست آمده بودند

گروه طالبان گفته است که پیش‌شرط دولت افغانستان مبنی بر برقراری آتش‌بس برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح را "نمی‌پذیرد."

۸ عضو ارشد این گروه، در دو روز گذشته در شهر دوحه، پایتخت قطر، در نشستی با هیاتی از افغانستان و نمایندگان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اشتراک کردند.

این اعضای طالبان به نمایندگی از دفتر سیاسی این گروه که در قطر است، به این نشست آمده بودند.

یکی از اعضای هیات طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است که نمایندگان افغانستان از آنها خواسته‌اند تا با برقراری آتش‌بس توافق کنند. اما به گفته این عضو طالبان، این گروه تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور، دست از جنگ نخواهد کشید.

در این نشست که به میزبانی موسسه "پگواش" برگزار شده بود، شماری از اعضای شورای عالی صلح افغانستان و تعدادی از چهره‌های مستقل سیاسی نیز شرکت کرده بودند.

با این حال مسئولان شورای عالی صلح و همچنین سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته‌ بودند که این افراد در گفت‌وگوهای قطر، به صورت رسمی از دولت افغانستان نمایندگی نمی‌کنند.

نشست قطر پشت درهای بسته و بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد.

بر اساس گزارشی که موسسه "پگواش" در پایان این نشست منتشر کرده است، اشتراک‌کنندگان این نشست در مواردی چون "برقراری صلح، جلوگیری از تلفات غیر نظامیان، خروج تمام نیروهای خارجی حاضر در افغانستان در آینده نزدیک، بحث بر سر جزییات قانون اساسی و همین طور انحصاری نبودن قدرت در افغانستان توافق نظر داشته‌اند."

شرکت‌کنندگان این نشست همچنین توافق کرده‌اند که این گفت‌وگوها در آینده نزدیک در امارات متحده عربی پی گرفته شود.

قرار بود این نشست در کشور ترکیه برگزار شود اما به دلیل قرار داشتن نام برخی اعضای ارشد گروه طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل متحد و آمریکا و نداشتن اجازه سفر، محل برگزاری اجلاس تغییر کرد.

نمایندگان گروه طالبان در این نشست از سازمان ملل متحد و آمریکا خواستند تا نام رهبران ارشد این گروه را از فهرست سیاه خارج کنند.

بر اساس گزارشها، آزادی زندانیان این گروه در افغانستان، خروج کامل نیروهای خارجی و تغییر قانون اساسی این کشور از دیگر خواسته‌هایی بود که از سوی نمایندگان گروه طالبان مطرح شده است.

حکومت وحدت ملی افغانستان از زمان به دست گرفتن قدرت در این کشور، تلاش کرده تا جان تازه‌ای به مذاکرات صلح ببخشد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دست یافتن به صلح را از اولویت‌های اصلی دولت خود خوانده و با هدف ترغیب مخالفان مسلح برای آمدن به پای میز مذاکره، چندین بار به پاکستان، عربستان و چین سفر کرده است.