روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۱۵ ثور

حق نشر عکس mandgar daily
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

روز گذشته اجساد ۱۶ سرباز ارتش و پلیس به بیمارستان شهر فیض آباد، منتقل شدند. به گفته مقامات محلی دو تن از این سربازان سر بریده شده و سرهای ۱۴ تن دیگر نیز به شدت متلاشی شده بود. روزنامه‌های امروز کابل نیز بیشتر به این حوادث بدخشان پرداخته‌اند.

اطلاعات روز سرمقاله خود را با این سئوال که آیا بدخشان وزیرستان دوم می‌شود؟ شروع کرده و نوشته که برخی از نمایندگان مجلس و مقام‌های محلی در بدخشان گفته‌اند که ارتباطات مخابراتی با بیش از ۲۰۰سرباز پلیس که مصروف نبرد با جنگ‌جویان گروه طالب بودند قطع و سربازان ناپدید هستند.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه اوضاع بدخشان و دیگر ولایت‌های شمالی افغانستان نگران‌کننده و خطرناک است. هزاران جنگ‌جوی داخلی و خارجی تحت پرچم گروه طالبان و داعش به ولایت‌های شمالی افغانستان هجوم برده و سرگرم نبرد و برنامه‌ریزی جنگ جدی با نیروهای امنیتی در این ولایت‌ها هستند.

نویسنده اطلاعات روز ادعا کرده که در این جنگ تنها افراد طالبان از جنوب حضور ندارند، بلکه "صدها تروریست از کشورهای آسیای میانه، چچن، چین، عرب و تروریستانی از غرب افغانستان در ولایت‌های شمال افغانستان تجمع کرده‌اند."

سرمقاله نویس روزنامه ۸صبح نیز پرسیده که چرا بدخشان این قدر ناامن است؟ و نوشته است، سران حکومت وحدت ملی باید به این سوال پاسخ بدهند که چرا توان عملیاتی گروه طالبان در بدخشان تا این حد بالا رفته است؟ بخش‌هایی از بدخشان عملا به پایگاه افراد گروه طالبان بدل شده است.

نویسنده با اشاره به اینکه برخی از روستا‌های دوردست بدخشان حالا جولانگاه تروریست‌های محلی و بیرونی‌است، نوشته که شبیخون‌های گروه طالبان بر نیروهای امنیتی در ولایت بدخشان، در دیگر ولایات پیشینه نداشته است. به‌نظر می‌رسد که فرمانده واحد ارتش ملی در بدخشان بسیار بی‌کفایت‌تر از آن است که بتواند جنگ آن ولایت را مدیریت کند.

نویسنده ۸صبح افزوده که چندی پیش وزیر داخله/ کشور افغانستان گفته بود که دوستان حکومت، شمال را ناامن کرده‌اند. سران دولت باید به مردم بگویند، آن عده از دوستانی که شمال را ناامن کرده‌اند، کی‌ها هستند؟ "دست داشتن در ناامنی‌ها" اتهام ساده‌ای نیست. این اتهام مصداق اقدام علیه امنیت ملی است. اقدام علیه امنیت ملی جنایت بزرگ است.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که چنانچه به نظر می‌رسد حکومت توان و یا اراده تامین امنیت و شکست هراس افگنان را ندارد. با وجود لاف زدن‌های برخی از مقامات حکومت، دو روز پیش هراس افگنان در ولسوالی وردوج بدخشان، شماری از نیروهای امنیتی کشور را کشته و اسیر کردند و در ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان آنها قصد اشغال شهر را دارند و حملات گسترده را بر پاسگاه‌های امنیتی آغاز کرده‌اند.

با توجه به این وضعیت سرمقاله نویس آرمان ملی خواستار بسیج عمومی شده و افزوده که مردم به کمک فرماندهان باید با یک سازماندهی مجدد و با به دست آوردن امکانات جنگی از هر راه ممکن، به سنگرهای هراس افگنان حمله‌ور شوند و نشان دهند که افغانستان گورستان تروریستان است و تهدیدات آنها را برای همیشه از کشور بر طرف سازند.

حق نشر عکس mandgar daily
Image caption بدخشان از ولایت‌های کوهستانی و صعب‌العبور افغانستان است

سرمقاله نویس ماندگار نیز حوادث بدخشان را سوال‌ برانگیز خوانده و افزوده است که افزایش ناامنی‌ها در بدخشان و قندوز، یک بار دیگر نشان از آن است که طالبان در شمال کشور به توانایی خاصی رسیده‌اند؛ چنانچه اظهارات نماینده‌گان مجلس نیز به گونه بسیار صریح نشان می‌دهد، کسانی جنگ‌جوجویان گروه طالبان را به شمال کشور انتقال داده‌اند.

نویسنده این روزنامه افزوده که این بار دوم است که سربازان ارتش در ولایت بدخشان، بعد از چند روز محاصره بدون این‌که تلاش برای شکست حصر آنان از سوی نیروهای بین‌المللی و نهادهای امنیتی داخلی شود به چنگ افراد گروه طالبان می‌افتند؛ اما هیچ مرجعی نیست که بپرسد که چرا چنین اتفاقی بار بار تکرار می‌شود؟

سرمقاله نویس ماندگار خواستار تحقیقات ریشه‌ای در این زمینه شده و مدعی است که "صرفا یک اشتباه و غفلت نمی‌تواند این نوع حوادث را به بارآورد، بلکه چنین به نظر می‌رسد که سربازان شجاع کشور طی یک برنامه سیاسی و از قبل طراحی‌شده توسط ستون پنجم در داخل نظام به گونه سیستماتیک به دام دشمنان انداخته شده‌اند."

نویسنده روزنامه جامعه باز نیز نوشته که مدتی است بازی پیچیده و رازآلود در بخش‌های شمالی کشور به‌راه افتاده است. حدود دو سال پیش بود که شماری از سربازان ارتش در ولسوالی وردوج بدخشان، به شکل فجیعانه‌ای به قتل رسیدند. سال گذشته بازهم کشتار سربازان ارتش و پلیس ملی تکرار شد؛ ولی برنامه‌ای برای آن سنجیده نشد.

نویسنده این روزنامه افزوده که طی چند سال گذشته، گزارش‌های از گسیل‌شدن موجی از جوانان و نوجوانان این نواحی، به‌ویژه بدخشانی‌ها برای فراگیری آموزش‌های دینی به پاکستان و مناطق قبایلی این کشور منتشر شد. هرچند این اتفاق از چشم دولت و مسئولان پنهان نبود، اما نسبت به آن اغفال صورت گرفت و با اغماض از کنار آن عبور شد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که ولایت بدخشان، به لحاظ ژئوپولتیک منطقه‌ای نیز در موقعیت حساسی قرار دارد. این ولایت با کشورهای پاکستان، تاجیکستان و چین هم‌مرز است. داشتن مرز مشترک با پاکستان، زمینه را برای رفت‌ و آمد تندروها و اعضاء گروه‌های بنیادگرا بین دو کشور مساعد کرده است.

نویسنده مدعی شده که درگیر‌ی‌های اخیر در ولایت قندور نشان می‌دهد که در برابر پیکارجویان با مسامحه و تعلل برخورد می‌شود. این چندمین‌بار ظرف ماه‌های گذشته است که در شمال کشور فاجعه رخ می‌دهد. پیش از آن‌که این تراژ‌دی‌‌ غم‌بار به فاجعه تمام‌عیار و گسترده تبدیل شود، باید سران حکومت تکان بخورند و با مسئله ناامنی‌ها قاطعانه و مسئولانه برخورد کنند.