ادامه عملیات نیروهای افغان به کمک 'خیزش‌های مردمی' در قندوز

حق نشر عکس AFP

در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان ادامه جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان مسلح حدود ۱۴ هزار خانواده را آواره کرده است.

مسئولان اداره مهاجرین ولایت قندوز می‌گویند که این رقم در هفته گذشته کمتر از هفت هزار خانواده بود اما حالا دو برابر شده و "حدود چهارده هزار خانواده به این اداره مراجعه کرده اند."

این آمار از سوی منابع دیگر تایید نشده و ادارات محلی می‌گویند که آمار دقیق پس از انجام بررسی ها پخش خواهد شد.

فرمانده پلیس قندوز می‌گوید که عملیات تصفیه برای پاکسازی محلات جنگ زده از وجود شورشیان دیروز از سر گرفته شد. به گفته او نیروهای ارتش و پلیس افغانستان این عملیات را مشترکا به پیش می‌برند و به گفته مسئولان محلی "خیزش‌های مردمی" نیز با نیروهای افغان یکجا شده است.

خیزش مردمی اصطلاحی است که در افغانستان به افراد مسلح خارج از چارچوب دولت و بدون یونیفورم گفته می‌شود که وفادار به دولت خوانده می‌شوند.

منابع محلی همچنین گفته اند که ۲۹ روستا در نتیجه این عملیات از وجود شورشیان پاکسازی شده است.

سید سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز گفته که با این وجود راه‌های برخی از روستاها در خط مقدم جنگ مین فرش شده و مسدود است و کار برای خنثی سازی مین‌ها جریان دارد.

آمار ضد و نقیض تلفات

آماری که نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در مورد تلفات طرف های جنگ قندوز منتشر کرده اند به شدت متناقض است.

عبدالصبور نصرتی، فرمانده پلیس قندوز گفته که در عملیات اخیر که روز گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد، تا اکنون دست کم ۳۵ شورشی کشته و ۲۹ نفر دیگر زخمی شده اند.

Image caption در هفته های اخیر نا امنی ها در شمال افغانستان گسترش پیدا کرده است

آقای نصرتی می‌گوید که چهار فرمانده محلی گروه طالبان و هشت جنگجوی خارجی از جمله یک زن نیز مشمول کشته‌‎های این رویداد است.

سید انور خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی به قندوز می‌گوید که از روز گذشته تا کنون صدای شلیک سبک و سنگین در نزدیکی مرکز قندوز به گوش می‌رسد. او می‌گوید که روز گذشته صدای شلیک تا ناوقت ادامه یافت و صبح امروز هم صدای شلیک‌های پراکنده را شنیده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که نیروهای امنیتی گفته اند که در درگیرهای روز گذشته تنها دو عضو نیروهای افغان زخمی شده است.

اما گروه طالبان می‌گوید تلفات سنگینی به نیروهای امینتی افغان وارد کرده است. این گروه در صفحه تویتر خود نوشته که در حمله صبح امروز در مرکز قندوز چهار پلیس محلی کشته شدند.

جنگ در شمال

محمد عمر صافی والی قندوز، به بی‌‎بی‌سی گفته که فقدان تجهیزات پیشرفته جنگی از جمله تجهیزات هوایی نیروهای افغان را در جنگ علیه شورشیان با مشکلات زیادی رو به رو کرده است.

حق نشر عکس
Image caption در دو هفته گذشته نبرد سنگینی بین نیروهای افغان و شورشیان ادامه داشته است

جنگ در افغانستان با آغاز عملیات بهاری گروه طالبان در ولایت های مختلف شدت پیدا کرده است. نا امنی در ولایت های شمالی بیشتر شده و از درگیری های پیهم در ولایت های بدخشان در شمال شرق، فاریاب، بغلان و اخیرا سمنگان و تخار در شمال و برخی دیگر از ولایت ‌ها گزارش شده است.

از جمله در تخار که مقام های محلی از کشته شدن دست کم ده عضو گروه طالبان در درگیری که صبح امروز در ولسوالی خواجه‌غار ولایت اتفاق افتاد، خبر دادند.

گروه طالبان هم در خبرنامه هایی از تلفات نیروهای افغان در ولایت شمالی سمنگان خبر داده اند. به استثنای چند ولسوالی، قندوز، سمنگان، تخار که در شمال در کنار هم اند، در سال‌های گذشته از مناطق امن افغانستان به شمار می‌رفتند.