ارتش افغانستان از کشته شدن ده‌ها جنگجوی خارجی در زابل خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption عملیات بدر بیست و دو روز پیش در زابل شروع شد

مقامات ارتش در جنوب افغانستان ادعا کرده‌اند که در جریان عملیات نظامی ده‌ها جنگجوی خارجی را کشته و یک مرکز بزرگ دولت اسلامی موسوم به داعش را از بین برده‌اند .

ارتش هدف از آغاز عملیات موسوم به بدر را سرکوب جنگجویان خارجی خوانده که به تازگی به بخش‌هایی از ولایت زابل آمده‌اند.

تامین امنیت شاهراه قندهار- کابل و ردیابی ۳۱ مسافر ربوده شده در این شاهراه، از دیگر اهداف این عملیات ۲۲ روزه خوانده شده است .

نیروهای ارتش از طریق هوا گروهی از خبرنگاران را به محلی بردند که ادعا می‌شود مرکز اصلی جنگجویان داعش بوده است .

این مرکز در یک منطقه کوهستانی در مسیر شاهراه کابل-قندهار بین ولسوالی شاهجوی زابل و ولسوالی گیلان ولایت غزنی موقعیت دارد. منقطه‌ای که دو ماه قبل افراد مسلح ناشناس ۳۱ مسافری که از هرات به سوی کابل سفر می‌کردند را ربودند و به یک محل نامعلوم منتقل کردند .

واقف‌شاه سعیدی، از افسران ارشد قول اردو/لشکر ۲۰۵ اتل، مستقر در قندهار در دیدار با ارتشی‌های درگیر در جنگ گفت که امنیت در منطقه نتیجه تلاش‌های سربازان ارتش بوده است .

Image caption زابل از ولایت های ناآرام در جنوب افغانستان است

با آن‌که این فرمانده ارتش در مورد سرنوشت ۳۱ مسافر افغان چیزی نگفت، اما جستجوی آن‌ها را بخشی از عملیات نظامی ولایت زابل خواند.

دیروز محمد محقق معاون رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی گفته بود که این گروگان‌ها ظرف یکی دو روز آزاد خواهند شد.

مامون درانی خبرنگار بی‌بی‌سی در قندهار می‌گوید که در بیشتر بخش‌های این منطقه نیروهای ارتش مشغول خنثی کردن مین‌های کنار جاده‌ای هستند که گفته می‌شود از سوی مخالفان جاسازی شده است .

غلام‌جیلانی فراهی، از مقام‌های پلیس ولایت زابل گفته که پیش از آغاز عملیات ده‌ها جنگجوی خارجی در این بخش ولایت زابل نفوذ کرده بودند .

ارتش افغانستان پس از آن عملیاتی تحت نام بدر را در چندین بخش ولایت زابل آغار کرد که مقامات محلی در مورد رخنه کردن جنگجویان خارجی به شماری از ولسوالی‌های این ولایت ابراز نگرانی کرده بودند .

بر اساس گزارش‌ها، چند ماه پیش صدها جنگجوی خارجی که به گفته منابع محلی، با سلاح سنگین مجهز بودند همراه با کودکان و زنان از وزیرستان شمالی به این محل آمده اند.