روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۰ ثور

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام‌ کرد که شورای امنیت ملی افغانستان، عبدالکریم متین، والی پکتیکا در جنوب شرق افغانستان را برکنار کرده است.

بر اساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی افغانستان بعد از اینکه هیات حقیقت یاب ادعای آقای متین درباره کمک مالی این شورا به خانواده‌های داعش را نادرست اعلام کرد، تصمیم به برکناری او گرفت.

برکناری والی پکتیکا، حکومتداری در افغانستان و نقش پاکستان در روند صلح این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۰ ثور/اردیبهشت کابل است.

برکناری والی پکتیکا

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که این روزها بازار اتهام‌زنی‌های متقابل بین بلندپایگان دولتی بسیار گرم است. این اتهام‌زنی‌های متقابل افکار عمومی را دچار نگرانی جدی کرده است.

۸‌صبح با اشاره به اتهامات والی پکتیکا به شورای امنیت، افزوده که همین چند روز پیش بود که نایب مجلس نمایندگان، برادر رئیس مجلس سنا را متهم به حمایت از تروریسم و انتحاری‌ها کرد و در واکنش به آن، آقای فضل هادی مسلم‌یار رئیس مجلس سنا، ظاهر قدیر را متهم به تجارت‌های غیرقانونی کرد.

۸‌صبح می‌نویسد که لازم است تا مثل مورد پکتیکا این اتهام‌ها هم از سوی شورای امنیت ملی در هماهنگی با اداره امنیت ملی و وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح بررسی شود.

۸‌صبح نوشته که اگر این اتهام‌ها بررسی نشود، علاوه بر این‌که فرهنگ مبتذل اتهام‌زنی رایج می‌شود، فاصله میان دولت و مردم هم بیشتر می‌شود.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که امنیت ملی در هر‌ کشوری خط سرخ است.

جامعه باز نوشته که از آنجا که بخش قابل توجهی از بودجه امنیتی از کمک‌های خارجی تأمین می‌شود، نهادهای امنیتی و دولت در مجموع باید از اعتبار کافی در نزد کمک‌کنندگان خارجی برخوردار باشند.

جامعه باز افزوده که هرنوع اتفاقی چون اتهامات والی پکتیکا به شورای امنیت، به‌خصوص از سوی یک مقام ارشد دولتی می‌تواند به اعتبار دولت و نهادهای امنیتی هم در جامعه و هم در سطح جامعه جهانی آسیب جبران‌ناپذیری وارد کند.

جامعه باز می‌نویسد که "با برکناری آقای متین، این پرونده نباید مختوم اعلام شود. یکی از سناریوهای ممکن این است که اقدام آقای متین سنجیده‌شده و در قالب یک طرح استخباراتی صورت گرفته باشد پس باید ماجراهای پشت پرده و دست‌هایی که از بیرون و از درون در صدد بدنام‌کردن نهادهای دولتی و امنیتی است، افشا شوند."

زمان عمل

روزنامه افغانستان می‌نویسد که شماری از اعضای بلند رتبه دولت در یکی دو ماه اخیر تعیین و یا انتخاب شده اند.

افغانستان نوشته که با آنهم هنوز بسیاری از پست های دولتی از سوی سرپرست ها اداره می‌شوند و هنوز راه طولانی تا تکمیل شدن پست‌

های حکومتی باقی مانده است.

اما افغانستان افزوده که حکومتداری و اجرای بهتر امور تنها به مقرری ها، تبدیلی ها و عزل و نصب ها بستگی ندارد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به شعارهای تبلیغاتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و نوشته که مردم منتظر تحقق این شعارها هستند.

افغانستان می‌نویسد "دولتی که یک سال عمر خود را به عزل و نصب بگذراند، چگونه می تواند برنامه ها و طرح های خود را بسازد و عملی کند؟"

پاکستان و روند صلح در افغانستان

روزنامه سخن جدید می‌نویسد پاکستان اجازه نمی‌دهد که مدیریت برنامه‌های سیاسی و امنیتی افغانستان را از دست دهد.

سخن جدید نوشته که هفته گذشته رضوان اختر رئیس استخبارات پاکستان به کابل سفر کرد.

سخن جدید افزوده که هنوز جای پای این ژنرال پاک نشده بود که آصف علی زرداری رئیس جمهوری پیشین پاکستان به کابل آمد.

سخن جدید می‌نویسد که قرار است به زودی نواز شریف نیز به کابل سفر کند.

سخن جدید نوشته که رفت و آمدهای مقامات دو کشور در کمتر از یک سال گذشته حکایت از پایان دوران سرد و بی اعتمادی در روابط دو کشور دارد.

سخن جدید افزوده که "صلح در افغانستان از دو جهت برای پاکستان نفع می رساند؛ اولا سبب تقویت امنیت در پاکستان و مناطق مرزی می‌شود و دوما با توجه به نفوذ پاکستان بر مهره‌های طالبان با حضور آنها در ساختار قدرت، پاکستان نیز نفوذ خود را در حکومت افغانستان خواهد داشت.