عکس: روایت خبرنگار بی‌بی‌سی از ولایت‌های ناآرام شمال

سید انور،خبرنگار بی‌بی‌سی برای پوشش خبری ناآرامی‌ها در ولایات شمال افغانستان سفر کرده بود. این گزارشی تصویریی است از نگاه او از ولسوالی خواجه غار در ولایت تخار، منطقه آلچین و روستای ملا سردار در ولایت قندوز.

تاج کوتل در ولسوالی خواجه غار ولایت تخار

این تصاویر پاسگاه نیروهای پلیس ملی و پلیس محلی در ولسوالی خواجه غار است. تاج کوتل خط مقدم جنگ در نقطه مرزی بین قندوز و تخار است. مقام‌های محلی می‌گویند اگر طالبان از قندوز به این منطقه دسترسی پیدا کنند می‌توانند ولسوالی‌های ماورای رودخانه کوکچه را بی ثبات کنند. پلیس محلی در این منطقه از کمبود امکانات شکایت دارد.

پل آلچین در حدود ده کیلومتری شهر قندوز

این جاده مسیر ترانزیتی است. اما این روز‌ها عبور موتر‌/خودروهای حامل کالا‌های تجاری بسیار اندک به نظر می‌رسد. پاسگاه امنیتی در نزدیکی پل آلچین چندین روز خط مقدم جنگ بود. مقام‌های امنیتی می‌گویند در این روستا هنوز هم مخالفان دولت و هواداران شان حضور دارند.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای خیزش مردمی در راندن طالبان از این ولایت بسیار موثر بوده است.

Image caption سید انور خبرنگار بی‌بی‎سی(دست چپ) با سیدسرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز

روستای ملا سردار

نیروهای مردمی در کنار نیروهای افغان در خط مقدم جنگ در روستای ملا سردار قرار دارند. این روستا در حدود شش کیلومتری شهر قندوز واقع است. اوایل هفته گذشته این منطقه در تصرف گروه طالبان بود. اما پس از عملیات اخیر نیروهای مشترک افغان و نیروهای آنچه مقامات امنیتی "خیزش مردم" عنوان می‌کنند، طالبان را از این منطقه عقب راندند.