غنی: برای آزادی گروگان‌ها پولی نپرداختیم

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی گفت که دولت او سیاست مبادله مجرم با گروگان را دنبال نمی‌کند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که دولت این کشور برای رهایی ۱۹ گروگانی که امروز از بند آدم‌ربایان آزاد شدند، پولی پرداخت نکرده است.

این افراد از جمله ۳۱ شهروند افغان هستند که حدود دو ماه و نیم پیش، در شاهراه هرات-کابل و در نزدیکی ولایت جنوبی زابل توسط یک گروه مسلح به گروگان گرفته شده بودند و صبح امروز در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، به مقام‌های محلی، تحویل داده شدند.

آقای غنی که روز دوشنبه، ۲۱ ثور/اردیبهشت، خبر آزادی این گروگان‌ها را اعلام می‌کرد، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که دولت او، "سیاست مبادله مجرمان با گروگان‌ها" را دنبال نمی‌کند و در آینده نیز دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

پیشتر گزارش‌هایی از مبادله ۲۲ عضو زندانی خانواده‌‌های شماری از جنگجویان وابسته به 'حرکت اسلامی ازبکستان'، با این ۱۹ گروگان منتشر شده بود.

اما آقای غنی گفت که هیج فردی که جرم او در نهادهای قضایی افغانستان ثابت شده باشد، آزاد نشده است.

او گفت زمانی که در زمستان گذشته، نیروهای امنیتی و گروه‌های امدادرسانی برای کمک به قربانیان برف‌کوچ به بدخشان رفتند، بعضی از "تروریست‌های بین‌المللی"، که در این مناطق بودند، تصمیم گرفتند خود را منفجر کنند.

به گفته آقای غنی کودکانی که از این افراد باقی مانده بودند، "سرپرست نداشتند و در حفاظت امنیت ملی افغانستان بودند که در جریان مذاکرات برای رهایی گروگان‌ها، ارتباطات این کودکان پیدا شد و برای آینده آنها اقدام صورت گرفت."

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت از همان ابتدا عملیات آزادسازی این گروگان‌ها زیر نظر خود او پیش رفته است.

شماری از نهادهای مدنی و فعالان اجتماعی، در بیش از دو ماه گذشته، از سکوت و عدم اطلاع‌رسانی دولت افغانستان در مورد سرنوشت افراد ربوده شده به شدت انتقاد کرده بودند.

اما آقای غنی با اشاره به این انتقادها گفت که حفظ جان این افراد برای دولت در اولویت قرار داشت. او گفت که این حادثه "به ما آموخت تا در چنین مواردی با تدبیر و حوصله عمل کنیم."

او گفت که خاموشی دولت در این مدت، "به معنی تعهد بوده است نه عدم توجه."

پیشتر سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته بود: "واقعیت این است که متاسفانه سروصداهای رسانه‌ای و غوغا به پا کردن در شبکه‌های اجتماعی در برخی از مراحل، به پروسه آزادسازی گروگان‌ها صدمه زد و این امر را به تاخیر انداخت. جلب توجه عمومی و ایجاد بلوا از اهداف اساسی تروریست‌ها است."

به گفته رئیس جمهور افغانستان گفت‌وگوها برای آزادی ۱۲ گروگان باقیمانده، "با دقت و تعمق" ادامه خواهد یافت تا این افراد نیز "بدون اینکه آسیبی ببینند، آزاد شوند."

اسدالله کاکر، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده با گروگان‌گیران نیز به دیوید لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در افغانستان گفته که این گفت‌وگوها تا زمان رهایی بقیه گروگان‌ها ادامه خواهد یافت.

به گفته دیوید لاین، انتظار می‌رود این گروگان‌ها در بدل رهایی ۶ زن ازبک که در اختیار دولت افغانستان هستند، آزاد شوند.