ربانی: اخراج بازرگانان افغان را از امارات به صورت جدی تعقیب می‌کنیم

حق نشر عکس Salahuddin.Rabbani
Image caption آقای ربانی می‌گوید موضوع اخراج بازرگانان سیاسی نیست

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان اعلام‌ کرد که کابل موضوع اخراج بازرگانان افغانستان را از امارات متحده عربی، به صورت جدی تعقیب می‌کند.

او گفت که در این راستا کاردار سفارت امارات متحده عربی به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و موضوع با آنان در میان گذاشته شده‌است.

آقای ربانی تاکید کرد که قرار است فردا (یکشنبه۲۷ ثور/ اردیبهشت) سفیر امارات متحده عربی به ابوظبی بازگردد و موضوع را با مقامات ارشد کشورش مطرح کند.

او گفت که قبلا کاردار سفارت امارات به معاون سیاسی وزارت خارجه اطمینان داده بود که موضوع اخراج این افراد سیاسی نیست و بعضی مشکلاتی است که باید حل شود.

چند روز قبل ده‌ها تظاهرکننده در شهر کابل با تجمع و برپایی خیمه تحصن در مقابل ساختمان مجلس نمایندگان افغانستان، خواستار جلوگیری از اخراج بازرگانان افغان از امارات متحده عربی شدند.

این تظاهرکنندگان مدعی شدند که امارات متحده عربی بر خلاف تمام موازین تجاری، بین المللی و بدون دلیل موجه و منطقی، جواز کار بیش از ششصد تاجر افغان را لغو کرده و تصمیم به اخراج آنها گرفته است.

درقطعنامه این افراد آمده بود که بازرگانان افغانستان به این دلیل از امارات اخراج می شوند که با کشور ایران هم مذهب هستند (شیعه هستند) و ایران نیز مخالف حمله عربستان به یمن است.

Image caption تصمیم به اخراج بازرگانان از دبی واکنش‌های تند شماری از مردم کابل را در پی‌داشت

بعد از این اعتراض وزارت خارجه افغانستان آقای علی جمعه الکعبی، کاردار سفارت امارات متحده عربی در کابل را در ارتباط به تصمیم اخراج اتباع افغانستان از آن کشور، به این وزارت فراخواند.

حکمت خلیل کرزی، معاون سیاسی وزارت خارجه در این دیدار گفته بود که "بر اساس گزارش‌ها، ۳۰۰ تا ۶۰۰ شهروند افغانستان که در کشور امارات اقامت داشته و مصروف کار و تجارت بودند، از آن کشور اخراج می‌شوند که برخی از آنها میلیون‌ها دلار در امارات سرمایه‌گذاری کرده و حالا بدون کدام دلیل از آن کشور اخراج می‌شوند."

آقای کرزی از کاردار سفارت امارات متحده خواسته بود که ابوظبی "راه حل معقول و قابل قبول" برای مشکل افغان‌ها جستجو کند تا روابط دو کشور خدشه‌دار نشود.

مطالب مرتبط