حمله انتحاری در کابل سه کشته و ۲۱ زخمی به جا گذاشت

حق نشر عکس AFP
Image caption یک سخنگوی وزارت داخله/ کشور اعلام کرده که یک خودرو نیروهای خارجی نیز در این حادثه صدمه دیده است

بر اساس اعلام وزارت داخله/ کشور افغانستان و پلیس اتحادیه اروپا در انفجار امروز که حمله انتحاری بوده سه نفر کشته، و ۲۱ نفر از جمله چند تبعه خارجی زخمی شده‌اند. این حادثه در نزدیکی ورودی فرودگاه کابل به وقوع پیوسته است.

دو قربانی حمله انتحاری امروز دو خواهر بودند. به گفته دکتر محمد رفیع، پزشک بیمارستان وزیر اکبرخان کابل، نرگس و یاسمین، شاگردان مدرسه بودند که در مسیر راه مدرسه هدف حمله انتحاری قرار گرفتند.

به گفته او این دو خواهر در حمله انتحاری امروز به شدت زخمی شده بودند و پزشکان بیمارستان نیز نتوانستند آنها را نجات بدهند.

فرد سوم کشته شده به گفته وزارت امور خارجه بریتانیا، یک مرد بریتانیایی بوده است.

پیشتر صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله/ کشور افغانستان درباره جزئیات این حادثه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که دو زن در حادثه امروز کشته، سه شهروند زن خارجی و ۱۸ شهروند افغان نیز در این حادثه زخمی شده‌اند.

به گفته صدیقی افغان‌های زخمی شده ۸ زن، ۷ مرد و ۳ کودک هستند.

او گفت که مواد انفجاری در یک خودرو نوع تویوتا جاسازی شده بود که دو الی سه خودرو نیروهای خارجی را در محل هدف قرار داد.

پلیس اتحادیه اروپا نیز تایید کرده که هدف حمله انتحاری خودرو این نهاد بوده که یک عضو این نیروها کشته و سه نفر زخمی شده‌اند. براساس خبرنامه این نهاد وضعیت زخمی‌ها رضایت‌بخش است.

پلیس اتحادیه اروپا در افغانستان نیروهای پلیس افغانستان را آموزش و به این نیروها مشورت می‌دهد.

محمد‌اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان حمله انتحاری امروز را محکوم کرده و گفته است: "کشتار افراد غیر نظامی بخصوص زنان و کودکان نشان‌دهنده آن است که تروریستان در میدان نبرد در مقابل نیروهای امنیتی افغان شکست خورده‌اند."

آقای غنی افزوده‌است که "از هیچگونه به کار‌گیری مشروع قوه در برابر آنانی که مردم بی‌گناه، بخصوص زنان و کودکان این سرزمین را به خاک و خون می‌کشانند، دریغ نخواهدکرد."

نجیب دانش، یک سخنگوی وزارت کشور افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که در اثر این حمله یک اتومبیل خارجی و چند خودروی غیرنظامی آسیب دیده‌اند.

آقای دانش افزوده است که نیروهای امنیتی در محل این حادثه در جاده هواشناسی در نزدیکی فرودگاه مستقر شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تاکنون وزارت کشور افغانستان قربانیان امروز را غیر نظامیان اعلام کرده ولی تصاویر از محل حادثه نشان می‌دهد که نیروهای نظامی نیز در این حادثه آسیب دیده‌اند

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صفحه توییتر خود نوشته است که این حمله انتحاری بوده و توسط افراد این گروه راه اندازی شده است. او مدعی شده که در این حادثه ۲ تانک منهدم ، ۷ سرباز کشته و ۵ نفر زخمی شدند.

کابل در روزهای اخیر شاهد انفجار و حملات انتحاری بوده و سه روز پیش کابل صحنه حمله ستیزه‌جویان به مهمان‌خانه‌ای در این شهر بود که در اثر آن ۱۴ نفر که ۹ نفر آنها از اتباع کشورهای دیگر بودند، کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

Image caption محل حمله انتحاری امروز
حق نشر عکس Reuters
Image caption بیشتر زخمی و کشته شدگان حادثه افراد غیر نظامی بودند، این خودرو ها بیشتر در شهر کابل مسافر کشی می‌کنند
Image caption به گفته شاهدان عینی افراد عادی در حال رفتن به سمت کار و دانش آموزان به سمت مدرسه بودند که این انفجار رخ داد