روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۸ ثور

حق نشر عکس AFP
Image caption یک سخنگوی وزارت داخله/ کشور اعلام کرده که یک خودرو نیروهای خارجی نیز در حادثه دیروز صدمه دیده است

بر اساس اعلام وزارت داخله/ کشور افغانستان و پلیس اتحادیه اروپا در حمله انتحاری دیروز در شهر کابل سه نفر کشته و ۲۱ نفر از جمله چند تبعه خارجی زخمی شده‌اند. این حادثه در نزدیکی ورودی فرودگاه کابل به وقوع پیوسته بود.

افزایش ناامنی‌ها در کابل و روابط افغانستان با چین و پاکستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۸ ثور/اردیبهشت کابل است.

موج تازه ناامنی در کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در هفته‌های اول روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، کابل هر روز شاهد انفجار و انتحار بود اما از مدتی به این‌سو، کابل در آرامش نسبی به سر می‌برد و اکنون موج انتحار و ترور بار دیگر به کابل برگشته است.

۸‌صبح نوشته روشن است که ناهماهنگی‌های امنیتی یکی از عوامل ناامنی در پایتخت است.

۸‌صبح افزوده که رئیس‌جمهور غنی مدتی پیش گفته بود که گارنیزیونی برای هماهنگ‌سازی تمامی ‌فعالیت‌های امنیتی در کابل ایجاد می‌شود اما به‌نظر می‌رسد که این طرح تا حال عملی نشده است.

۸‌صبح می‌نویسد که اگر این ناهماهنگی‌ها از بین برود و تمام سازمان‌های امنیتی با تشریک مساعی عمل کنند، هیچ برنامه تروریستی عملی نمی‌شود.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در حالی ناامنی‌ها در افغانستان از جمله پایتخت افزایش می‌یابد که دولت در تلاش آغاز گفت‌وگوهای صلح با مخالفان مسلح است.

آرمان ملی نوشته که اقداماتی چون خارج ساختن نام شماری از رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل و دادن پاسپورت سیاسی به آنها برای آغاز گفت‌وگوها، امتیازدهی به این گروه است.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است که با توجه به وضعیت امنیتی جاری در افغانستان، دولت باید مذاکرات صلح را به تعلیق درآورد و برای نابودی مخالفان مسلح جدا اقدام کند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که هدف مخالفان مسلح از حملات اخیرشان ایجاد ترس در بین مردم است.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه انیس، مردم افغانستان به نیروهای امنیتی خود باور دارند و این نیروها با جدیت تمام در تامین امنیت این کشور خواهند کوشید.

انیس به برگزاری همایش‌های مردمی در حمایت از نیروهای امنیتی افغان اشاره کرده و نوشته که حمایت از این نیروها یک وظیفه ملی است.

روابط افغانستان با چین و پاکستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که وزیر امور داخله/کشور افغانستان از تعهدات همکاری‌های جدید چین در عرصه نظامی و خصوصا همکاری با نیروهای پلیس این کشور خبر داده است.

اطلاعات روز نوشته که این نخستین تعهد همکاری امنیتی چین با افغانستان در سیزده سال گذشته می‌باشد. پیش از این همکاری‌های چین بیشتر در عرصه اقتصادی تمرکز کرده بود.

اطلاعات روز افزوده که چین و افغانستان با توجه به چالش مواد مخدر و تهدیدات افراط گرایی و تروریسم نیازمند همکاری‌های جدی امنیتی یکدیگر می‌باشند.

اطلاعات روز می‌نویسد که "با توجه به نوع شکل گیری معادلات امنیتی منطقه، داعش، القاعده و تمامی گروه‌های تروریستی در تلاش رسیدن به چین و روسیه هستند و از این رو، افغانستان خط نخست این جبهه خواهد بود."

روزنامه ماندگار در سرمقاله امروز خود به روابط افغانستان و پاکستان پرداخته است.

ماندگار به سفرهای اخیر مقامات پاکستانی به افغانستان اشاره کرده و نوشته که هر بار پاکستان وعده به همکاری برای مبارزه با تروریسم می‌دهد ناامنی‌ها در افغانستان افزایش می‌یابد.

ماندگار می‌نویسد که پاکستان از طالبان به عنوان یک ابزار علیه افغانستان استفاده می‌کنند و نباید امیدی برای صداقت این کشور در مبارزه با تروریسم داشت.

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار نیز به جای ادامه گفت‌وگوهای صلح در وضعیت کنونی، به اقدامات جدی دولت در مقابل طالبان در میدان جنگ تاکید می‌کند.