حمله انتحاری در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان

حق نشر عکس AP

در نتیجه یک انفجار انتحاری در پارکینگ وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری چهار نفر کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که حمله امروز انتحاری بوده و در نتیجه آن چهار نفر از جمله یک زن و سه مرد کشته شدند.

به گفته او قربانیان این حادثه همه غیر نظامیان بوده اند.

شاهدان عینی گفتند یک خودرو با سرعت زیاد وارد پارکینگ وزارت عدلیه شده و بعد انفجار رخ داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان مسئولیت این حادثه را به عهده گرفته و در صفحه تویتر خود نوشته است: "در این حمله تعداد زیادی کارمندان بلندرتبه و پایین رتبه وزارت عدلیه اداره کابل کشته و زخمی شده‌اند."

صفی‌الله امین‌زاده گزارشگر بی‌بی‌سی که در جریان انفجار در داخل این وزارت بوده، می‌گوید انفجار در زمان رخصتی کارمندان وزارت عدلیه رخ داد.

یک خودروی بی‌بی‌سی هم که گزارش‌گر این نهاد را برای انجام یک مصاحبه به این وزارت برده بود، شدیدا تخریب شده اما به کارمندان بی‌بی‌سی آسیبی نرسیده است.

Image caption یک خودروی بی‌بی‌سی هم که گزارش‌گر این نهاد را برای انجام یک مصاحبه به این وزارت برده بود، شدیدا تخریب شده اما به کارمندان بی‌بی‌سی آسیبی نرسیده است

یکی از شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفت که یک خودرو نوع تویوتا سفید رنگ در زمانی‌که کارمندان وزارت عدلیه در حال سوار شدن به وسایل نقلیه خود بودند، وارد پارکنیگ شده و بعد انفجار رخ داده است.

وزارت عدلیه افغانستان در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری واقع است و ساختمان‌های بانک مرکزی، وزارت مالیه/دارایی، وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت مخابرات افغانستان در همین محل قرار دارد.

گروه طالبان در هفته های اخیر چندین بار به کارمندان بخش عدلی و قضایی دولت افغانستان حمله کردند.

چهار روز پیش رئیس دادستانی پکتیا در کابل کشته شد.

پیش از این روز ۱۴ ثور/اردیبهشت در حمله انتحاری به بس/اتوبوس حامل کارکنان دادستانی کل کشور در غرب کابل دست کم یک نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند. پس از آن نیز دو بار دیگر نیز اتوبوس‌های حامل دادستانان هدف حمله‌های مشابه قرار گرفتند که تلفاتی به جا گذاشت.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters