کرزی: تفاهمنامه اطلاعاتی بین افغانستان و پاکستان باطل شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption کرزی از دولت افغانستان خواسته که تفاهمنامه با سازمان اطلاعاتی پاکستان را باطل کند

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان خواهان باطل شدن هر چه سریعتر تفاهمنامه ریاست امنیت ملی افغانستان و سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان شده است.

دفتر آقای کرزی امروز با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که آقای کرزی از امضای این تفاهمنامه ابراز نگرانی کرده و از دولت خواسته که در آینده نیز از امضای اسنادی که بر خلاف منافع ملی کشور است، جلوگیری کند.

اداره امنیت ملی افغانستان چند روز پیش تایید کرد که تفاهمنامه‌ای با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، امضا کرده است.

حسیب صدیقی، سخنگوی این اداره، روز دوشنبه ۲۸ ثور/اردیبهشت، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که این تفاهمنامه با هدف گسترش همکاری اطلاعاتی میان دو کشور امضا شده است.

او افزود که این همکاری شامل عرصه‌های نظامی، مالی، سیاسی و حمایت از روند همکاری اطلاعاتی با هدف "مقابله با تهدیدهای مشترک تروریستی" در منطقه است.

در افغانستان انتقادها در برابر امضای این تفاهمنامه بالا گرفته است.

امرالله صالح و اسدالله خالد، روسای پیشین امنیت ملی افغانستان واکنش تند نشان داده و امضای این تفاهمنامه را خلاف منافع ملی خوانده اند.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز از سه روز به این سو شاهد واکنش‌های تند برخی از اعضای پارلمان در برابر این تفاهمنامه است.

امروز برخی از نمایندگان از هیات اداری مجلس خواستند که پارلمان برای لغو این تفاهمنامه اقدام کند.

فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان در پارلمان گفت: "فشار ما بود که امروز کسانی می‌گویند ما امضا نکردیم و دیگری امضای آن را توجیه می‌کند. به نظر من هیچ کسی نمی‌تواند از بار این مسئولیت شانه خالی کند."

وی تاکید کرد که همه بدون آگاهی از متن این تفاهمنامه، می فهمند که این سند به نفع افغانستان نیست، پس باید برای لغو آن اقدام صورت گیرد.

میرداد خان نجرابی، رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان نیز گفت رئیس عمومی امنیت ملی و مشاور امنیت ملی افغانستان برای پاسخ‌گویی در مورد این تفاهمنامه به این کمیسیون فراخوانده شده اند.

او گفت: "به اساس اطلاعاتی که ما داریم امنیت ملی حاضر است این تفاهمنامه لغو شود اما مقامات ذیصلاح دولت افغانستان به خصوص مشاور امنیت ملی اظهار داشته اند که در قسمت عملی شدن آن گام برداشته شود. متاسفانه رئیس استخبارات پاکستان به افغانستان می آید، رئیس امنیت ملی را به استقبالش به میدان هوایی می‌فرستند، اما در هیچ ملاقات رسمی رئیس امنیت ملی افغانستان حضور نداشته، این یک توهین به دولت افغانستان است."

خبرهایی در رسانه ها نشر شد که راحیل شریف رئیس سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان یک هفته قبل از سفر نواز شریف نخست وزیر این کشور به کابل، به افغانستان سفر کرده است. این سفر به طور رسمی تایید نشد اما بعدا او در تصاویر ملاقات های نخست وزیر پاکستان با مقامات افغان، دیده شد.

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در راس یک هیات بلندپایه دولتی به تاریخ ۲۲ ثور/اردیبهشت به کابل سفر کرده است.

روابط افغانستان و پاکستان از زمان به قدرت رسیدن آقای غنی در افغانستان، گرم‌تر شده است.