غنی، معصوم استانکزی را نامزد وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد

Image caption آقای استانکزی تاکنون در پست ریاست دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان کار می‌کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح نشست گروه بین‌المللی تماس از معصوم استانکزی به عنوان نامزد وزارت دفاع افغانستان یاد کرد.

او در حالی که در مورد وضعیت امنیتی افغانستان حرف می‌زد، گفت: "من خوشحال هستم که اعلام می‌کنم که آقای استانکزی وزیر دفاع آینده‌ ما خواهد بود."

معصوم استانکزی، رئیس دبیرخانه/دارالانشای شورای عالی صلح، در جریال سال‌های گذشته یکی از چهره‌های مهم در روند گفت‌وگوهای صلح بود.

حدود هشت ماه از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد اما پست وزارت دفاع این کشور هنوز خالی است. گفته می‌شود که اختلاف نظر رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت بر سر یک نامزد واحد دلیل این تاخیر است.

در جریان روزهای گذشته آوازه هایی از نامزد شدن آقای استانکزی شنیده می‌شد. اما گفته شده بود که رئیس اجرایی با نامزد شدن او در این پست مخالف است.

شماری از مقامات حزب جمعیت اسلامی افغانستان از حامیان اصلی رئیس اجرایی نیز در این مورد واکنش نشان داده بودند.

عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ، و از اعضای برجسته حزب جمعیت اسلامی، روز گذشته در اعلامیه‌ای در صفحه فیسبوکش گفته بود که این حزب نامزدی آقای استانکزی را به عنوان وزیر دفاع نمی‌پذیرد.

در این اعلامیه آمده که حزب جمعیت اسلامی افغانستان، آقای استانکزی را در قتل برهان الدین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح،؛ رهبر پیشین حزب جمعیت اسلامی مقصر می‌داند.

آقای ربانی حدود چهار سال پیش در یک حمله انتحاری از سوی کسانی که خود را نمایندگان طالبان برای گفت‌وگوهای صلح معرفی کرده بودند، کشته شد. آقای استانکزی نیز در محل این رویداد حضور داشت و زخمی شد.

در اولین مرحله معرفی کابینه حکومت وحدت ملی، شیرمحمد کریمی رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان نامزد وزارت دفاع ملی بود که نتوانست از مجلس نمایندگان رای بگیرد. پس از او افضل لودین، از سوی حکومت برای این پست معرفی شد اما او دو روز پس از معرفی اش، از نامزدی در پست وزارت دفاع انصراف داد.

آقای لودین در ویدئوی کوتاهی که از سوی ارگ منتشر شده بود، دلیل کناره‌گیری‌اش را "بعضی مشکلاتی" خواند که در پی معرفی او ایجاد شد و گفت او نمی‌خواهد "موجب بی‌اتفاقی میان مردم افغانستان شود."

معصوم استانکزی

محمد معصوم استانکزی در سال ۱۳۳۷ در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر در جنوب افغانستان است.

به اساس معلومات سایت رسمی شورای عالی صلح افغانستان، او تحصیلاتش را تا سطح دکترا در رشته مهندسی ساختمانی ادامه داده است.

گفته می‌شود که او در انستیتوی مخابرات هم تحصیل کرده و آموزش های نظامی نیز دیده است.

آقای استانکزی پیش از این در پست های وزیر مخابرات و مشاور رئیس جمهوری در زمان حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز کار کرده است.