شورای امنیت ملی افغانستان: تفاهم‌نامه با پاکستان هنوز امضا نشده

Image caption نجیب منلی، امروز با سردبیران رسانه‌ها در افغانستان صحبت کرد

نجیب منلی، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، در یک نشست با مسئولان رسانه‌ها در کابل گفته‌ است که تفاهم‌نامه همکاری‌های استخباراتی با پاکستان هنوز امضا نشده و آنچه به امضا رسیده، پیش‌نویسی است که تنها مراحل فنی آن طی شده.

آقای منلی گفته است که طبق روند معمول کار، پیش‌نویس تفاهم‌نامه از سوی مقام‌های مربوطه همان بخش امضا می‌شود تا مورد بررسی نهایی هر دو کشور قرار گیرد.

در این نشست همچنین گفته شده که این تفاهم‌نامه در صورتی معتبر خواهد بود که بعد از موافقت سیاسی دو کشور روی آن، از سوی رئیس اداره امنیت ملی افغانستان و رئیس سازمان استخباراتی پاکستان امضا شود.

معاونان اداره امنیت ملی افغانستان و سازمان استخباراتی پاکستان اخیرا پیش‌نویس این تفاهم‌نامه را امضا کردند.

حسیب صدیقی، سخنگوی این اداره، روز دوشنبه ۲۸ ثور/اردیبهشت، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که این تفاهم‌نامه با هدف گسترش همکاری اطلاعاتی میان دو کشور امضا شده است.

او در آن زمان گفت که این همکاری شامل عرصه‌های نظامی، مالی، سیاسی و حمایت از روند همکاری اطلاعاتی با هدف "مقابله با تهدیدهای مشترک تروریستی" در منطقه است.

انتشار این خبر واکنش‌های تندی را در پی داشت. حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، خواهان باطل شدن هر چه سریعتر تفاهم‌نامه ریاست امنیت ملی افغانستان و سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان شده است.

در نشست امروز سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با مسئولان رسانه‌ها، همچنین گفته شده که جزئیات تفاهم‌نامه‌های امنیتی عمداتا منتشر نمی‌شود و افغانستان قبلا هم با کشورهایی مثل چین و روسیه چنین تفاهم‌نامه‌هایی امضا کرده‌است.