روزنامه های کابل: شنبه، ۲ جوزا

Image caption روزنامه هشت صبح

بیشتر روزنامه‌های کابل در مطالب تحلیلی خود عمدتاً به بررسی موضوع امضای تفاهم‌نامه بین اداره امنیت ملی افغانستان و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان پرداخته‌اند.

هشت صبح در مطلب اصلی خود زیر عنوان "پشت پرده بجنگید" نوشته که امضا یادداشت تفاهم میان سازمان‌های اطلاعاتی افغانستان و پاکستان باعث رسوایی بزرگی برای حکومت وحدت ملی افغانستان شد. به نظر روزنامه، پس از امضای این یادداشت روشن شد که مقام‌های حکومت در مورد چگونگی تعامل با پاکستان با هم اختلاف‌های جدی دارند.

روزنامه افزوده که "رسانه‌ای شدن این اختلاف‌ها نوعی پیش‌داوری‌ها را هم به‌وجود آورد. حالا برای افکار عمومی، شماری از مقام‌های دولتی قهرمان است و برخی از آنان، ضد قهرمان. این اوج افتضاح است. رئیس اجرایی خواستار اصلاح شد و برخی از مقام‌های دیگر گفتند که با امضای آن موافق نبوده‌اند. اگر مقام‌های حکومتی جنگ پشت پرده خودشان را رسانه‌ای نمی‌کردند، رسوایی به این‌جا نمی‌کشید."

هشت صبح با تاکید بر این که "پاکستان چالش استراتژیک سیاست خارجی افغانستان است"، نوشته که "رسوایی ایجاد‌شده، معلول طی نشدن روند طبیعی سیاست‌گذاری است." چرا که به نظر نویسنده اگر مقام‌های حکومت وحدت ملی به صورت هماهنگ سیاست‌گذاری می‌کردند، "هیچ افتضاحی به‌وجود نمی‌آمد".

هشت صبح در ادامه افزوه که "تبلیغات رسانه‌ای بلندپایگان حکومتی علیه یک‌دیگر، فقط یک برنده داشت و آن سازمان استخبارات نظامی پاکستان بود. این سازمان دریافت که جنگ فرسایشی قدرت در درون حکومت وحدت ملی جریان دارد و این امر مشروعیت کارکردی حکومت را زیر سوال برده است." نویسنده تاکید کرده که سران حکومت باید این نکته را جدی بگیرند.

اطلاعات روز در یادداشت روز خود با عنوان "پیامدهای یک تصمیم عجولانه" نوشته که امضای تفاهم‌نامه اطلاعاتی بین افغانستان و پاکستان "معمای ناگشوده بزرگی را در برابر مردم افغانستان قرار داد".

به نظر نویسنده، این تصمیم علاوه براین که بگومگوهایی را بین رهبران سیاسی پدید آورد، "موجی از نگرانی، بدبینی، اختلاف و سوء‌ظن" را هم در افکار عمومی برانگیخت.

به نظر اطلاعات روز، امضای این تفاهم‌نامه با "مخالفت مطلق قشر سیاسی و افکار عمومی" روبه‌رو شده است. روزنامه افزوده که "رسانه‌های افغانستان مملو از مطالب انتقادی علیه این تفاهم‌نامه است و محافل سیاسی نیز همه در مخالفت با آن قرار دارند.

نویسنده اطلاعات روز سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را "سازمانی بدنام" خوانده و نوشته که در اذهان مردم افغانستان همکاری با آن "دور از انتظار" است. به باور نویسنده، "مردم نمی‌تواند سازمانی را که متهم به دهشت‌افگنی، تخریب و مداخله منفی می‌باشد را به عنوان همکار امنیتی بپذیرند. حتی شنیدن این موضوع برای آن‌ها دور از انتظار است".

حفیظ‌الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان بر ضرورت اصلاح نظام انتخاباتی کشور تاکید کرده و نوشته که مهم این است که انتخابات به گونه‌ای شفاف باشد که آرایی که به صندوق‌ها ریخته می‌شود برابر با همان نتایجی باشد که از آن‌ها بیرون می‌آید تا اعتماد مردم به اصل انتخابات اعاده شود.

روزنامه با اشاره جنجال‌های انتخاباتی در انتخابات سال ۱۳۹۳ نوشته که اصلاح نظام انتخابات پس از تشکیل حکومت وحدت ملی به عنوان یک موضوع مهم در صدر اولویت‌های این حکومت مطرح شد. به نوشته روزنامه همه به این باور رسیدند که با ساختار و قوانین انتخاباتی گذشته نمی‌شود انتخابات سالم برگزار کرد.

حالا که حدود هشت ماه از کار حکومت وحدت ملی می‌گذرد و دوره کار پارلمان هم به سر می‌رسد، اعتقاد سردبیر روزنامه افغانستان بر این است که حکومت باید اصلاحاتی را که وعده داده به سر برساند، در غیرآن اراده حکومت برای اصلاح نظام انتخابات زیر سوال خواهد رفت و اعتبار دموکراسی هم صدمه خواهد دید.