امنیت ملی افغانستان: تفاهمنامه با پاکستان باید از پنج مرحله دیگر بگذرد

Image caption بحث روی تفاهمنامه اطلاعاتی بین سرویس‌های اطلاعاتی افغانستان و پاکستان در روزهای اخیر بحث برانگیز شده

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان گفته که تفاهمنامه اطلاعاتی بین سرویس‌های اطلاعاتی افغانستان و پاکستان (ان دی اس و آی اس آی) برای کسب مشروعیت باید پنج مرحله را پشت سر بگذارد.

در خبرنامه این اداره که به رسانه‌ها فرستاده شده آمده که تفاهمنامه بین دو کشور "نهایی و اجرایی" نیست و همکاری بین سرویس‌های اطلاعاتی دو کشور برای حل مشکلات، نیازمند "تعامل و همکاری صادقانه و فضای اعتماد است."

در همین حال کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان افغانستان امروز، یکشنبه ۳ جوزا/خرداد، رحمت الله نبیل، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان را برای توضیح در مورد موضوعات امنیتی، از جمله بحث تفاهمنامه اطلاعاتی بین افغانستان و پاکستان فراخوانده بود.

آقای نبیل در آغاز درخواست کرد که جلسه پشت درهای بسته برگزار شود و در پایان یکی از اعضای کمیسیون با رسانه‌ها صحبت کند.

یک عضو این کمیسیون که نخواست نامش فاش شود گفت که هدف اصلی از تعیین این مراحل توجه حکومت به منافع ملی افغانستان است. این عضو کمیسیون گفت که آقای نبیل در نشست‌های مقامات پاکستانی با مقامات افغان حضور نداشته و عدم حضور او در این نشست ها از خواسته‌های مقام‌های پاکستانی بوده است. او گفت که آقای نبیل نسبت به این تفاهمنامه معترض بوده است.

Image caption رحمت‌الله نبیل برای ارائه توضیحات در مورد مسائل امنیتی از جمله تفاهمنامه اطلاعاتی افغانستان و پاکستان امروز در جلسه امنیت داخلی مجلس افغانستان حضور یافت

امنیت ملی گفته برای نهایی کردن و اجرایی شدن این تفاهمنامه، متن آن باید بر اساس منافع ملی و سیاست خارجی افغانستان باشد و برای گرفتن مشروعیت باید از این پنج مرحله بگذرد:

  • مرحله اول: چهارچوب، حدود و صلاحیت‌های این تفاهمنامه را رئیس جمهوری افغانستان تعیین خواهد کرد.
  • مرحله دوم: متن پیشنویس تفاهمنامه توسط متخصصان نهادهای دولتی شامل ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت امور خارجه، ریاست اجرایی حکومت و دفتر شورای امنیت ملی تهیه و بررسی خواهد شد. امنیت ملی گفته که این گروه متخصصان به رئیس جمهوری افغانستان گزارش‌ خواهند داد.
  • مرحله سوم: شورای امنیت ملی افغانستان در مورد پیشنویس این تفاهمنامه بحث خواهد کرد.
  • مرحله چهارم: بعد از این که تفاهمنامه از شورای امنیت ملی گذشت، برای ایجاد "اجماع ملی"، پیشنویس آن در اختیار بزرگان سیاسی، رهبران جهادی و نمایندگان مردم برای گرفتن نظرات آنها قرار خواهد گرفت.
  • مرحله پنجم: پس از گرفتن و درج نظریات، متن تفاهمنامه به دولت پاکستان سپرده شود.

سازمان اطلاعاتی پاکستان تاکنون در مورد مراحل نهایی کردن این موافقتنامه چیزی نگفته است.

در روزهای گذشته بحث روی تفاهمنامه اطلاعاتی بین سازمان‌های اطلاعاتی افغانستان و پاکستان از موضوعات بحث برانگیز بود و واکنش‌هایی به همراه داشت.

حکومت افغانستان به دنبال انتقادها در مورد این تفاهمنامه، نشستی با حضور سران جهادی برگزار کرد و در جلسات شورای امنیت نیز در مورد این تفاهمنامه بحث شده که جزئیات آن در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

ریاست امنیت ملی افغانستان گفته که هدف از این تفاهمنامه گسترش همکاری‌های اطلاعاتی میان دو کشور در عرصه‌های نظامی، مالی، سیاسی و پشتیبانی از روند همکاری اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم است.

مطالب مرتبط