مرگ ۴ مهاجم در پی حمله به هتلی در وزیر اکبر خان کابل

حق نشر عکس EPA

به گفته پلیس کابل چهار مرد مسلح پس از تلاش برای یورش به مهمانخانه‌ای در محله دیپلماتیک در پایتخت افغانستان در درگیری با ماموران کشته شده‌اند.

این حمله به درگیری مسلحانه برای ساعات طولانی در محله وزیر اکبر خان کابل انجامید که محل استقرار چند سفارتخانه و ساختمان دولتی است.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

وزارت امور داخله/کشور گفت که مهاجمان به نارنجک انداز و سایر سلاح ها مسلح بودند.

گزارش می‌شود که هیچ غیرنظامی یا نظامی در این حمله کشته نشده است.

محمد ایوب سالنگی معاون وزارت کشور در پیامی در توئیتر نوشت: چهار مهاجم مسلح به یک آر پی جی، سه کلاشنیکوف و یک نارنجک انداز در وزیر اکبر خان کشته شدند.

پیشتر گزارش شد که ظرف یک ساعت پس از حمله دست کم صدای ۱۲ انفجار در محل رویداد شنیده شد.

بعد از شروع حمله تیم هایی از نیروهای امنیتی ویژه افغان در محل حمله مستقر شدند و پلیس گفت که مهاجمان پس از تلاش برای ورود به مهمانسرا به محاصره در آمدند.

عبدالله کریمی سخنگوی پلیس کابل در جریان حمله به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما ناحیه را محاصره کرده‌ایم و مهاجمان گیر افتاده اند." او افزود که کسی کشته نشده است.

او همچنین گفت: "مهاجمان می‌خواستند وارد هتل هیتال شوند اما ناکام ماندند. آنها اکنون در میان درختان پشت هتل موضع گرفته‌اند و به سوی نیروهای امنیتی شلیک می‌کنند."

مدیر هتل هم پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفت که همه مهمانان در امنیت و سالم هستند.

او گفت:‌ "هیتال دارای استحکامات دفاعی قوی است. بعد از یک یا دو انفجار اولیه، گاردهای ما شروع به تیراندازی به مهاجمان کردند و آنها نتوانستند وارد شوند."

پس از شروع حمله سانجوی ماجومدر خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که صدای انفجارهای مستمر، شلیک سلاح های سبک و همچنین انفجار نارنجک را شنیده است.

آسوشیتدپرس گزارش داد که حمله لختی پیش از ۲۳:۰۰ شب به وقت محلی شروع شد و پلیس بعدا درحال شکستن چراغ های خیابان برای محدود کردن دید مهاجمان و پوشش عملیات خود دیده شد.

وزارت کشور افغانستان پیشتر به بی‌بی‌سی گفت که مهمانخانه سابق هیتال که در دسامبر سال ۲۰۰۹ هم هدف حمله طالبان بود و اکنون به مهمانخانه ربانی تغییر نام داده، هدف حمله بوده است.

این مهمانخانه متعلق به خانواده ربانی، از جمله صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کنونی و برهان الدین ربانی رئیس جمهوری سابق، است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که این هتل در میان مسافران خارجی محبوبیت دارد.

در هفته های اخیر موجی از حملات تازه طالبان شهروندان خارجی در کابل را هدف گرفته است.

دو هفته پیش، ۱۴ نفر در حمله مسلحانه به مهمانخانه پارک پلس (Park Palace) کابل در آستانه برگزاری یک کنسرت کشته شدند.

با گرم شدن هوا و شروع عملیات تهاجمی طالبان، سازمان ملل می گوید که شمار غیرنظامیان کشته یا زخمی شده در چهار ماه اول سال میلادی در افغانستان تقریبا ۳۰۰۰ نفر بوده است که ۱۶ درصد از سال پیش بیشتر است.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط