روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۶ جوزا

حق نشر عکس
Image caption اولین بار یک سخنگوی سازمان اطلاعاتی پاکستان خبر تفاهمنامه بین کابل و اسلام آباد را در توییتر خود پخش کرد. او توییت کرد که این تفاهمنامه امضا شده است

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان دیروز (۵ جوزا) با انتشار خبرنامه‌ای گفت که این شورا مسئول تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین سازمان‌های اطلاعاتی افغانستان و پاکستان نبوده و مسئولیت هماهنگی روند مشورتی آن را هم به عهده نداشته است.

اختلافات بر سر مسئولیت تفاهم‌نامه اطلاعاتی افغانستان و پاکستان، هشدار پاکستان به طالبان، اقدامات تازه وزارت حج برای هماهنگ ساختن ملاامامان مساجد و گزارش‌دهی وزارتخانه‌ها مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۶ جوزا/خرداد کابل است.

تفاهم‌نامه اطلاعاتی افغانستان و پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که این شورا نقش اصلی در تدوین و تنظیم سند یادداشت تفاهم استخباراتی با پاکستان نداشته است. ریاست اجرایی اما شورای امنیت ملی را به دستبرد در سند یادداشت تفاهم استخباراتی متهم می‌کند.

۸‌صبح نوشته که هیچ کسی نمی‌داند که چرا نهاد‌های دولتی افغانستان درگیر یک جنگ تبلیغاتی شده‌اند.

۸‌صبح افزوده که این وضعیت از اعتبار مردم افغانستان به همه نهاد‌های دولتی کاسته و اذهان عمومی را مغشوش کرده است.

۸‌صبح می‌نویسد که وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی، ریاست عمومی امنیت ملی و ریاست اجرایی همه باید به‌صورت مشترک و هماهنگ در تنظیم چنین سندی دخیل باشند.

فرستادن موضوع خطبه های نماز جمعه از طریق پیام

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که دیروز وزیر ارشاد، حج و اوقاف برنامه صد روزه‌اش را در یک نشست خبری توضیح داد و گفت که پس از این، سخنرانی‌ها در نماز جمعه مدیریت و موضوع آن از طریق اس ام اس به ملاامامان مساجد فرستاده خواهد شد.

آرمان ملی نوشته که برخی از مدارس و منابر مساجد کشور آگاهانه و یا غیرآگاهانه در خدمت هراس افکنان قرار گرفته‌اند و از این مکان‌ها آشکارا تبلیغات به نفع تروریستان و بر خلاف منافع ملی مردم، صورت می‌گیرد.

آرمان ملی از اقدام تازه وزارت حج استقبال کرده و از این وزارت خواسته که "به آن عده از ملاامامانی که پس از ارزیابی، عالمان دین شناسایی می‌شوند، صلاحیت و مسئولیت بزرگ خطیب بودن داده شود و کسانی که در سطح پایین دانش دینی قرار دارند، به منابر مساجد ننشسته و مردم را به عوض هدایت، منحرف و گمراه نسازند."

هشدار پاکستان به طالبان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که رسانه‌های پاکستانی و رسانه‌های بین‌المللی نگاشته‌اند که پاکستان از طالبان افغان خواسته به حملات بهاری خود در افغانستان پایان دهند.

ماندگار نوشته که اما شواهد و قراین زیادی وجود دارند که نشان می‌دهد پاکستان علاقه‌ای به ایجاد فشار بر طالبان افغانی ندارد و این خبر می‌تواند یک عمل عوام‌فریبانه باشد.

ماندگار به بحث امضای تفاهم‌نامه اطلاعاتی افغانستان و پاکستان اشاره کرده و نوشته که پاکستان از روی ضرورت برای نشان دادن دروغین صداقتش دست به نشر این خبر زده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار به این باور است که اگر چنین نیست، می‌بایست پاکستان با روش‌های گونا‌گون و در فرصت‌های متفاوت، طالبان را صدمه می‌زد و دست‌کم محل اختفای ملاعمر را افشا می‌کرد.

اما روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که روابط بین کابل و اسلام آباد نسبت به هر زمان دیگر بهبود قابل توجهی یافته است.

انیس نوشته که به تازگی یکی از نویسندگان مشهور پاکستان از کمک مالی پاکستان به طالبان پرده برداشته و پاکستان می‌تواند با قطع کمکها به طالبان، در راستای بهبود روابط دو کشور گام بردارد.

انیس افزوده که اگر هشدار پاکستان به طالبان واقعی باشد و جنبه عملی بگیرد به نفع هر دو کشور خواهد بود.

شفافیت در کار وزارت‌ها

روزنامه افغانستان می‌نویسد که رئیس جمهوری افغانستان به منظور ایجاد شفافیت و پاسخ دهی و اعتماد مردم، وزارت خانه ها را موظف کرده که برنامه‌های صد روزه خود را به مردم توضیح دهند.

افغانستان نوشته که در چهارده سال گذشته مردم اعتماد خود را به طور کامل نسبت به حکومت از دست داده بودند زیرا رسیدن به مقام وزارت و ریاست نه مسئولیت ملی و اجتماعی که یک امتیاز سیاسی به حساب می آمد.

افغانستان افزوده که در حکومت های گذشته نیز گزارش دهی وجود داشت اما علاوه بر یکجانبه بودن، هیچ پیامد مثبت و منفی را برای وزیران به دنبال نداشت.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که اگر این واقعیت و باور در حکومت جدید هم وجود داشته باشد؛ بدون شک این گزارش‌ها و پلان‌ها (برنامه‌ها) هیچگاه به نتایج دلخواه نخواهد انجامید.