وزیر عدلیه افغانستان: ۵۶ درصد کارمندان وزارت تنها تا کلاس دوازدهم خوانده‌اند

Image caption انور: ۵۶ درصد ماموران این وزارت را فارغ‌التحصیلان صنوف دوازدهم تشکیل می‌دهند که بیشتر آن‌ها در ولایت‌ها و ولسوالی هستند

وزیر عدلیه/دادگستری افغانستان اعلام کرده بیش از نیمی از کارمندان این وزارت تنها تا صنف/کلاس دوازده آموزش دیده و این امر باعث مشکلات زیادی شده است.

عبدالبصیر انور ضمن توضیح برنامه صد روزه پیش روی این وزارت گفت که ۵۶ درصد ماموران این وزارتخانه را فارغ‌التحصیلان کلاس دوازدهم تشکیل می‌دهند.

او گفت: "ارائه خدمات دقیق، شفاف و موثر در صورتی میسر است که نیروی بشری نسبتا تحصیل کرده، متخصص و باتجربه، وسایل و تجهیزات کاری کافی، برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرائات وجود داشته باشد."

آقای انور افزود: "در این بخش مشکلاتی وجود دارد که مهم‌ترین آن پایین بودن سطح تحصیلی ماموران ما است. به‌طوری که ۵۶ درصد ماموران این وزارت را فارغ‌التحصیلان صنف‌ دوازدهم تشکیل می‌دهند که بیشتر آن‌ها در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها هستند."

وزیر عدلیه افغانستان گفت که این وزارت در برنامه صد روزه نخست خود در نظر دارد که بیش از ۱۲۰ نفر از ماموران این وزارت در کابل و ولایت‌ها از طریق رقابت آزاد برگزیند و صدها تن دیگر را آموزش ویژه بدهد و حتی برخی از کارمندان را به دانشگاه‌ها برای آموزش معرفی خواهد کرد.

عبدالبصیر انور ابراز امیدواری کرد که رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان از برنامه‌های او برای بالا بردن سطح تحصیلی و آموزشی کارمندان وزارت عدلیه حمایت کنند.

سطح پایین تحصیلی کارمندان دولتی به‌طور کلی یکی از چالش‌های اصلی افغانستان شمرده می‌شود. به گفته ناظران این نکته بر میزان شفافیت، دقت و حتی فساد در ادارات دولتی اثرگذار بوده است.

هرچند در چهارده سال اخیر برنامه‌های زیادی در عرصه ارتقای ظرفیت کاری کارمندان دولت به حمایت سازمان‌های بین‌المللی به اجرا گذاشته شده، ولی هنوز مشکلات در این زمینه رفع نشده است.