نگرانی فعالان مدنی از وضعیت آوارگان داخلی در افغانستان

Image caption آوارگان داخلی در حال حاضر در حاشیه شهرها، در زیر خیمه‌ها و در بین ویرانه‌ها به سر می‌برند

یک گروه متشکل از نهادهای مدنی افغانستان، موسوم به 'گروه حفاظت از غیرنظامیان'، از افزایش آمار آوارگان داخلی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

این گروه که ۱۹ سازمان عضو آن هستند، گفته است که وضعیت بد زندگی بیجاشدگان در کابل و برخی ولایت افغانستان نگران‌کننده است.

مسئولان گروه حفاظت از غیرنظامیان می‌گویند که هرچند آمار دقیقی از تعداد آوارگان داخلی وجود ندارد، اما برآورد می‌شود که آنها بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر باشند.

این در حالی است که جنگ و درگیری‌های اخیر در ولایت‌های قندوز، بدخشان و هلمند باعث شده که نزدیک به ۲۰ هزار خانواده دیگر هم به جمعیت آوارگان داخلی افزوده شود.

به گفته مسئولان گروه حفاظت از افراد غیرنظامی، آوارگان داخلی در حال حاضر در حاشیه شهرها، در زیر خیمه‌ها و در بین ویرانه‌ها به سر می‌برند و به آب آشامیدنی، غذا و خدمات بهداشتی و آموزشی دسترسی ندارند.

کریمه کریمی، عضو این گروه گفت که آوارگان داخلی به احتمال زیاد به محل سکونت اصلی خود باز نخواهند گشت که این امر نه تنها بر وضعیت خود آنها بلکه بر وضعیت جامعه میزبان هم اثر منفی به‌ جا خواهد گذاشت.

او افزود که وجود جوانان بیسواد در بین آوارگان داخلی زمینه خوبی را برای سربازگیری گروه‌های شورشی و تبهکار فراهم خواهد کرد که این امر در درازمدت می‌تواند به عنوان تهدید امنیتی به حساب آید.

گروه حفاظت از غیرنظامیان پیشنهاد کرده که برای حمایت از آوارگان داخلی، مراکز درمانی، آموزشی و دوره‌های سوادآموزی برگزار شود.

در همین حال سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران افغانستان نگرانی مسئولان این گروه را بجا خوانده و می‌گوید که این وزارتخانه چون یک نهاد سیاست‌گذار است، امکاناتی برای کمک به آوارگان داخلی در اختیار ندارد.

وزارت امور مهاجران یک و نیم سال پیش، برنامه ملی کمک به آوارگان داخلی را معرفی کرد که هدف از آن ایجاد سیستمی برای رسیدگی به وضعیت این افراد بود.

اما به درازا کشیدن روند انتخابات و معرفی دیرهنگام وزیر امور مهاجران، باعث شد که این برنامه به درستی به اجرا درنیاید.