اقامت پنج عضو ارشد گروه طالبان در قطر تمدید شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این پنج عضو ارشد گروه طالبان با بو برگدال، سرباز اسیر نزد طالبان مبادله شدند

دولت قطر موافقت کرده است که اقامت پنج عضو ارشد گروه طالبان افغانستان را که سال گذشته از زندان گوانتانامو آزاد و به این کشور منتقل شده بودند، تمدید کند.

این پنج عضو گروه طالبان تحت نظارت دولت قطر زندگی می‌کنند و با محدودیت سفر روبرو هستند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است که این محدودیت‌ها تا زمانی ادامه خواهد یافت که ایالات متحده مطمئن شود این افراد دیگر خطری برای امنیت ملی این کشور محسوب نمی‌شوند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفته که گفت‌وگوها در مورد سرنوشت این افراد ادامه خواهد یافت.

پیشتر برخی از اعضای کنگره آمریکا از پایان یافتن دوره اقامت این پنج عضو طالبان در قطر و احتمال بازگشت آنها به افغانستان و پیوستن دوباره آنها به گروه طالبان، ابراز نگرانی کرده بودند.

گفته می‌شود این افراد که از مقام‌های بلندپایه حکومت طالبان بودند، هنوز هم از نفوذ قابل توجهی در میان افراد وابسته به این گروه برخوردارند.

بیشتر بخوانید: آمریکا در بدل رهایی بو برگدال، چه کسانی را آزاد کرد؟

روز گذشته نیز جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به تلویزیون سی‌بی‌سی گفته بود که می‌خواهد اطمینان حاصل کند که این پنج عضو گروه طالبان "اجازه پیوستن دوباره به جنگ را نخواهند یافت."

آقای برنان همچنین گفت که او خودش در تمام مراحل گفت‌وگوها با دولت‌های افغانستان و قطر درباره سرنوشت این پنج نفر دخیل بوده است.

روز سی و یکم ماه می سال گذشته میلادی، دولت آمریکا در ازای آزادی بو برگدال، سرباز آمریکایی که سال ۲۰۰۹ به اسارت طالبان درآمده بود، خیرالله خیرخواه، عبدالحق وثیق، فاضل مظلوم، نورالله نوری و محمد نبی عمری از اعضای ارشد گروه طالبان را از گوانتانامو آزاد کرد و به مقام‌‌های قطری تحویل داد.

بر اساس توافق صورت گرفته در آن زمان، دولت قطر باید به مدت یک سال (تا اول ژوئن ۲۰۱۵) بر فعالیت‌ها و رفت‌وآمدهای این افراد نظارت و محدودیت‌هایی را بر آنها اعمال می‌کرد.