اشرف غنی: با طالبان از موضع ضعف مذاکره نخواهیم کرد

حق نشر عکس Arg

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که دولت این کشور از موضع ضعیف برای مصالحه با گروه های شورشی، گفتگو نخواهد کرد.

آقای غنی در سفری به هرات در غرب افغانستان ضمن سخنرانی برای نظامیان گفت که جنگ بر افغان‌ها تحمیل شده و هدف آن این است که دولت افغانستان از موضع "ضعیف" مذاکره کند.

او افزود: "دولت و ملت افغانستان هیچ وقت از موقعیت ضعیف مذاکره نخواهد کرد."

رئیس جمهوری افغانستان گفت که تمرکز جنگ بر مناطق جنوبی، غربی و شمالی افغانستان است، چرا که طرح‌های اقتصادی در این مناطق باعث آبادی افغانستان می‌شود.

آقای غنی افزود: "می‌خواهند فرصت نداشته باشیم که به پای خود ایستاد شویم. مصمم هستیم که به پای خود ایستاد شویم."

او گفت که دولت افغانستان برنامه هایی را برای تقویت نیروی هوایی کشور روی دست دارد و افزود: "در دو هفته آینده شما شاهد چند حرکت بسیار آشکار خواهید بود."

هرچند اشرف غنی توضیح نداد که این حرکت‌ها شامل چه چیزی خواهد بود، اما افزود که ارتش پاسخ جنگ را خواهد داد و "صلح پایدار و با عزت هدف ما است".

حق نشر عکس AP
Image caption هنوز گفتگوهای رسمی با شورشیان آغاز نشده

پیش از این دولت افغانستان همواره با این انتقاد مواجه بوده که تلاش نکرده که مذاکره با طالبان و دیگر گروه‌های شورشی از موضع نیرومند صورت گیرد.

منتقدان گفتگوهای صلح هم در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی و هم در ریاست جمهوری اشرف غنی این موضوع را عنوان کرده‌اند که گفتگو از طریق آنچه که آن‌ها "تضرع" می‌خوانند، تحقق نخواهد یافت.

دولت افغانستان سال‌ها پیش یک تشکل ویژه را با عضویت شماری از رهبران جهادی، اعضای سابق گروه طالبان و برخی از افراد بانفوذ برای گفت و گو با طالبان زیر عنوان شورای عالی صلح تشکیل داد.

با وجود این، مقام‌های دولتی می‌گویند که هنوز گفت و گوهای رسمی با شورشیان آغاز نشده و هر گاه این گفتگوها آغاز شود، همه مردم آگاه خواهند شد.