غنی: مشکلات کودکان افغان غیرقابل تحمل است

حق نشر عکس
Image caption آقای غنی از رسانه‌ها و امامان مساجد خواسته که نسبت به پیامدهای خطرناک خشونت با کودکان به خانواده‌ها آگاهی بدهند

همزمان با روز جهانی کودک محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته مشکلاتی که کودکان افغان با آن‌ها مواجهند، برای او غیر قابل تحمل است.

آقای غنی به تعهد حکومت برای بهبود وضعیت کودکان کشورش تاکید کرده است. او کار شاقه، تغذیه ناسالم، خشونت‌های مسلحانه و خانوادگی و محرومیت بخشی از کودکان از آموزش را از عمده‌ترین مشکلات کودکان افغان دانسته است.

رئیس جمهوری افغانستان در پیامی روز جهانی کودک را فرصتی برای رسیدگی به مشکلات کودکان افغان دانسته است.

هزاران کودک در مناطق مختلف و به ویژه در شهرهای افغانستان مشغول کارهای شاقه هستند و به گفته وزارت صحت/بهداشت، سالانه ۴۵ درصد کودکان زیر سن پنج سال به دلیل تغذیه ناسالم و ابتلا به بیماری‌های معمولی جان می‌دهند.

Image caption حدود یک میلیون کودک افغان در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که در آن مواد مخدر استفاده می‌شود و یک درصد از این کودکان به یکی از انواع مواد مخدر معتاد هستند

براساس آمار وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان، یک و نیم تا سه میلیون کودک نیز به دلیل ناامنی‌ و سنت‌های رایج در افغانستان از رفتن به مکتب محروم‌اند.

بر پایه آمار منتشر شده از سوی دولت افغانستان، حدود یک میلیون کودک افغان در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که در آن مواد مخدر استفاده می‌شود و یک درصد از این کودکان به یکی از انواع مواد مخدر معتاد هستند.

خشونت‌های مسلحانه و خشونت‌های خانوادگی از دیگر مشکلاتی هستند که کودکان افغان با آنها مواجهند.

رئیس جمهوری افغانستان از رسانه‌ها و امامان مساجد خواسته که نسبت به پیامدهای خطرناک خشونت با کودکان به خانواده‌ها آگاهی بدهند.

او از معلمان مدارس نیز به صورت جدی خواسته که از تنبیه بدنی، تهدید، تحقیر و توهین کودکان بپرهیزند.

آقای غنی همچنین گفته که با توجه به قوانین افغانستان و پیمان‌های بین‌المللی حکومت متعهد به بهبود وضعیت کودکان افغان است.