دیده‌بان رسانه‌های افغانستان: دسترسی به اطلاعات دشوارتر شده است

نی، نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان می‌گوید که مشکل دسترسی نداشتن خبرنگاران به اطلاعات در این کشور افزایش یافته است.

صدیق الله توحیدی، رئیس دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی، روز دوشنبه ۱۱ جوزا/خرداد، در یک نشست خبری در کابل گفت که شرایط دسترسی به اطلاعات در حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی بسیار بدتر شده است.

او گفت: "در حکومت قبلی حداقل یکی از مسئولان در یک اداره حاضر به ارائه اطلاعات می‌شد اما اکنون قریب به اتفاق تمام مسئولان دولتی در کابل و ولایات حاضر نیستند که اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار دهند."

به گفته آقای توحیدی پس از تصویب و توشیح قانون دسترسی به اطلاعات، گمان بر این بود که دیگر خبرنگاران برای دسترسی به اطلاعات با مشکلی روبرو نخواهند شد اما این مشکل روز به روز بیشتر شده است.

قانون دسترسی به اطلاعات یکی از اولین قوانینی بود که توسط محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در روزهای نخست کارش توشیح شد.

از سوی دیگر در خبرنامه‌ای که دفتر نی به رسانه‌ها فرستاده گفته شده که "توجه نکردن مقام‌های دولتی به قوانین، سبب خواهد شد تا مشروعیت خود نظام زیر سوال برود."

این خبرنامه افزوده که مشکل عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات "زمانی بیشتر شد که شورای امنیت ملی افغانستان حق سخن گفتن با مطبوعات را تنها به سخنگویان داد و سایر مسئولان حکومتی را از این کار منع کرد. هرچند بعدا شورای امنیت ملی این تصمیم را انکار کرد اما اثرات سوء آن همچنان برای خبرنگاران دردسرساز باقی مانده است."

دفتر نی از رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت افغانستان خواسته است که به این مشکل رسیدگی کنند و دستور دهند که مسئولان دولتی همیشه در دسترس خبرنگاران باشند.

در همین حال جاوید فیصل، از سخنگویان ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که دولت این کشور کمیته ویژه‌ای را برای رسیدگی به شکایت رسانه‌ها از سخنگویان دولت ایجاد خواهد کرد.

به گفته آقای فیصل این کمیته متشکل از سخنگویان ریاست جمهوری، ریاست اجرایی و مسئولان مطبوعاتی اداره‌های ارشد دولتی و نظامی دولت خواهد بود.

دیده‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان همچنین گفته است که از سه ماه به این سو خشونت در برابر خبرنگاران، از جمله تهدیدهای تلفنی و اهانت به آنها در افغانستان افزایش یافته است.

هرچند نی آمار تازه‌ای از این خشونت‌ها ارائه نکرده اما این نهاد حدود یک ماه پیش در روز جهانی آزادی مطبوعات گفته بود که در یک سال گذشته، ۱۰۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ثبت شده و ۴ خبرنگار نیز کشته شده‌اند.