افراد مسلح ۹ امدادرسان را در افغانستان کشتند

حق نشر عکس f
Image caption بلخ در شمال افغانستان از ولایت‌های نسبتا امن است اما در بعضی از روستاهای آن شورشیان فعالیت دارند

در ولایت بلخ در شمال افغانستان افراد مسلح ۹ امدادرسان که با یک موسسه خارجی مرتبط به وزارت احیا و انکشاف دهات (توسعه روستایی) افغانستان کار می‌کردند را کشته‌اند.

مسئولان امنیتی ولایت بلخ تایید کردند که این افراد در ولسوالی زاری این ولایت به قتل رسیدند.

شیرجان درانی سخنگوی پلیس بلخ به بی‌بی‌سی گفته است که کشته شدگان برای برنامه همبستگی ملی وزارت احیا و انکشاف افغانستان کار می‌کردند.

در همین حال نصیراحمد درانی وزیر توسعه روستایی افغانستان که برنامه صد روز نخست کاری خود را ارائه می‌کرد از وقوع این رویداد ابراز تاسف کرد و گفت که کشته شده ها کارمندان موسسه "مردم نیازمند" (People In Need) بودند.

این موسسه متعلق به جمهوری چک است و کشته شدگان در یکی از پروژه های مربوط برنامه همبستگی ملی در بلخ کار می‌کردند.

آقای درانی گفت که آنها مشغول کار روی بیش از ۱۰۰ پروژه توسعه‌ای بودند و قتل آنها به برنامه های این وزارت تاثیر خواهد کرد و برای سایر موسسات تکان دهنده خواهد بود.

رویداد ساعت دو نیم صبح امروز به وقت محلی زمانی روی داده که افراد مسلح به دفتر این موسسه حمله کردند.

مقام‌های محلی همچنین گفته‌اند که هنگام وقوع این رویداد نیروهای پلیس در محل حضور نداشتند.

هویت کشته شده ها هنوز مشخص نشده اما رسانه های محلی گزارش کرده اند که یک زن نیز در جمع آنها است.

موسسه چکی People In Need تایید کرده که ۹ کارمند ملی این شرکت کشته شده اند. در خبرنامه این موسسه آمده که این موسسه از سال ۲۰۰۲ به این طرف در ولسوالی زاری مشغول فعالیت بوده است.

مسئول این موسسه به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته که مهاجمان به دفتر آنها در ولسوالی زاری حمله کردند و کارکنان این موسسه را در بستر خواب کشتند.

هنوز هیچ فرد و گروهی مسئولیت کشتن این افراد را بر عهده نگرفته است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان در صفحه تویتر خود نوشته: "۹ کارمند امدادرسانی به شمول دو نگهبان در ولایت بلخ کشته شدند. ما رویداد را بررسی می‌کنیم و جزئیات را همین که به دست آوردیم شریک خواهیم کرد."

کارکنان برنامه همبستگی ملی وزارت توسعه روستایی پیش از این نیز هدف جنگجویان مسلح بوده‌اند. از جمله در سال ۲۰۱۳ شش کارمند این برنامه در ولایت هرات در غرب افغانستان کشته شدند.

Image caption پلیس بلخ گفته رویداد در جایی اتفاق افتاده که نیروهای امنیتی حضوری نداشته است

برنامه همبستگی ملی از پروژه‌های بزرگ حکومت افغانستان در سال‌های گذشته بوده که با هدف توسعه روستاهای افغانستان و "کاهش فقر، تهداب گذاری حکومت‌داری محلی و توسعه توسط مردم قریه‌ها و دهات" به اجرا گذاشته شده است.

پلیس بلخ گفته که هیاتی برای بررسی چگونگی وقوع این رویداد به ولسوالی فرستاده شده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان این رویداد را محکوم کرده و آن را کار دشمنان پیشرفت افغانستان عنوان کرده است.

ولایت بلخ با ازبکستان مرز مشترک دارد و از نقاط نسبتا امن در شمال افغانستان به شمار می‌آید اما نا امنی‌های اخیر در برخی از ولایت‌های شمالی از جمله قندوز و تخار، به سایر ولایت‌ها نیز سرایت کرده است. در برخی از روستاهای این ولایت هم شورشیان محلی نفوذ دارند.

اخیرا والی بلخ اعلام کرد که برای پاکسازی محلات و ولسوالی‌های بلخ از جمله ولسوالی زاری عملیات نظامی را به راه انداخته است.

مطالب مرتبط