طالبان حضور نمایندگان این گروه در گفت‌وگوهای نروژ را تایید کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروه طالبان گفته است که این هیات به نمایندگی از دفتر سیاسی این گروه در قطر در گفت‌وگوهای نروژ شرکت کرده است

گروه طالبان با انتشار اعلامیه‌ای سفر هیاتی به نمایندگی از "دفتر سیاسی" این گروه به نروژ و دیدار آنها با شماری از زنان افغان را تایید کرده است.

روز گذشته وزارت امور خارجه نروژ گفته بود که گفت‌وگوهای غیر رسمی میان شماری از زنان افغان و اعضای جامعه مدنی افغانستان با نمایندگانی از گروه طالبان در شهر اسلو پایتخت این کشور جریان دارد.

در اعلامیه گروه طالبان که امروز جمعه ۱۵ جوزا (خرداد) بر روی اینترنت منتشر شده، گفته شده است که دلیل این دیدار این است که آنها می‌خواهند "نظر تمام افغان‌ها" را در مورد آینده افغانستان بدانند.

این اعلامیه افزوده است: "در عین حال امارت اسلامی افغانستان می‌خواهد دیدگاه‌های شرعی و سیاسی خود را با شخصیت‌های مختلف سیاسی در میان بگذارد تا همکاری همه مردم را برای ایجاد یک نظام خالص اسلامی جلب کند."

امارت اسلامی افغانستان نامی است که گروه طالبان در زمان حاکمیت بر افغانستان بر حکومت خود گذاشته بود.

در اعلامیه گروه طالبان همچنین گفته شده که آنها در این دیدار تلاش می‌کنند تا "با دلایل شرعی"، به نگرانی‌ها در مورد به قدرت رسیدن این گروه، پاسخ بدهند.

گروه طالبان در زمان حکومت خود بر افغانستان محدودیت‌های فراوانی بر زنان وضع کرده بود.

این اعلامیه که به امضای ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان منتشر شده است افزوده که گفت‌وگوهای نروژ غیر رسمی است و بخشی از مذاکرات صلح نیست.

روز گذشته نیز فرود آندرسن، سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ به بی‌بی‌سی گفته بود که شرکت کنندگان، از گروهی خاصی نمایندگی نمی‌کنند و هدف آنها از این گفت‌و‌گو، تبادل نظر با یکدیگر است.

پیشتر گفته شده بود که در این نشست غیررسمی حوا علم نورستانی و صدیقه بلخی، دو عضو شورای عالی صلح افغانستان و شکریه بارکزی و فوزیه کوفی دو عضو مجلس نمایندگان افغانستان حضور دارند.

اما یک مقام رسمی دولت افغانستان که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که در این گفت‌وگوها پنج زن افغان با هیات طالبان دیدار کرده‌اند.

او در عین حال تاکید کرده است که این افراد به صورت مستقل در این گفت‌وگوها شرکت کرده‌اند و اعضای یک هیات رسمی به نمایندگی از دولت افغانستان نیستند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است که دولت این کشور از تلاش تمام شهروندان افغان برای رسیدن به صلح، در هر زمان و هر جا، استقبال می‌کند."

در گذشته هم شماری از نمایندگان گروه طالبان با نمایندگانی از اقشار مختلف سیاسی از افغانستان دیدار‌هایی در کشورهای مختلف داشته‌اند.