روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۸ جوزا

حق نشر عکس AFP
Image caption مین‌روبها قبل از این در افغانستان بیشتر به عنوان نیروهای امداد رسان تلقی می‌شدند

مقامات محلی در ولایت لوگر در جنوب‌ شرق افغانستان اعلام کردند که ۹ کارمند یک موسسه مین‌روبی در این ولایت ربوده شده‌اند.

امنیت نهادهای امدادرسان، سفر رئیس اجرایی افغانستان به تاجیکستان، اعتصاب کاری آموزگاران و توزیع شناسنامه‌های برقی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۸ جوزا/خرداد کابل است.

امنیت نهادهای امدادرسان

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به ربوده شدن مین روب‌ها در ولایت لوگر، نوشته که این چندمین بار است که کارمندان نهاد‌های مین‌روبی در افغانستان از سوی گروه طالبان ربوده می‌‌شوند.

اطلاعات روز می‌نویسد هرچند طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده، اما معمولا شهروندان خارجی یا کارمندان افغانستانی نهادهای خارجی از سوی طالبان یا سایر گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان ربوده می‌شوند.

اطلاعات روز افزوده افغانستان به عنوان کشوری که سه دهه جنگ را سپری کرده، دارای بیش‌‌ترین مین‌های کار‌گذاری‌‌شده، گلوله‌‌های منفجر‌ناشده، مواد منفجره و معلولان انسانی ناشی از انفجار این مواد می‌‌باشد.

اطلاعات روز می‌نویسد که بنابراین، افغانستان بیش از هر جای دیگر نیازمند حضور گسترده و موثر موسسه‌های مین‌‌روبی می‌باشد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، نهادهای مین‌‌روبی در افغانستان صرفا برای پاک‌‌سازی مکان‌های مین‌‌گذاری‌‌شده فعالیت می‌‌کنند بنابراین، طرف‌های منازعه نباید با قضاوت‌های سیاسی درباره‌ آنها مانع کارشان شوند.

منافع مشترک افغانستان و تاجیکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، در راس یک هیات بلندپایه به جمهوری تاجیکستان رفت.

۸‌صبح نوشته که روابط افغانستان و تاجیکستان در سیزده سال گذشته، خیلی محکم و حسنه بوده و دو کشور در عرصه‌های گوناگون با همدیگر همکاری دارند.

۸‌صبح افزوده که در ماه‌های اخیر کشورهای آسیای میانه، از جمله تاجیکستان، از ناحیه ناامنی در بدخشان و قندوز به شدت نگران هستند.

۸‌صبح می‌نویسد که ساختارهای امنیتی کشورهای آسیای میانه ظرفیت‌های کلان برای مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر دارند و این امر به این کشورها از جمله تاجیکستان امکان می‌دهد که با افغانستان در مهار ناامنی‌ها کمک کنند.

۸‌صبح نوشته که افغانستان و جمهوری‌های آسیای میانه علاوه بر مشترکات زبانی و فرهنگی، منافع مشترک اقتصادی و امنیتی نیز دارند و این واقعیت همکاری‌های آنان را گسترش خواهد داد.

توزیع شناسنامه‌های برقی

روزنامه ماندگار می‌نویسد که اعضای کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس سنا دیروز گفتند که اگر توزیع شناسنامه‌های برقی در افغانستان تا ۱۰ روز دیگر آغاز نشود؛ کمک‌دهند‌گان خارجی کمک‌های‌شان را به این پروژه قطع خواهند کرد.

ماندگار نوشته که از زمان مطرح‌شدن توزیع شناسنامه‌های برقی تاکنون، این پروسه با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده؛ از بحث ذکر ملیت یا قوم گرفته تا درج کلمه افغان به عنوان ملیت، همواره جنجال آفرین بوده است.

ماندگار افزوده که پس از ماه‌ها جنجال بالاخره این قانون از سوی هر دو مجلس تصویب و به توشیح رئیس‌جمهوری رسید، اما تاکنون به دلایل نامعلومی، این روند آغاز نشده است.

ماندگار می‌نویسد "وقتی ‌که مدیران اصلی به خصوص رئیس‌جمهوری توزیع شناسنامه‌های برقی را به تاخیر می‌اندازند، بدون شک این نقض قانون توسط مجریان قانون شمرده می‌شود."

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار به این باور است که "دلیل معطل‌ شدن توزیع شناسنامه‌های برقی، سیاسی و قومی است؛ زیرا با توزیع این شناسنامه‌ها، بسیاری از موارد مانند اطلاعات در مورد جمعیت اقوام، جمعیت ولایات و ساختارهای اداری مشخص و روشن می‌شود."

اعتصاب کاری آموزگاران افغان

روزنامه اصلاح می‌نویسد که اعتصاب و تحصن آموزگاران مکاتب افغانستان اکنون از کابل به بیش از نیمی از ولایات کشور گسترش یافته است.

اصلاح نوشته که آموزگاران در این تحصن، خواستار افزایش حقوق ماهانه و توزیع نمرات زمین شده اند.

اصلاح می‌نویسد که در حقیقت آموزگاران خواهان عملی شدن وعده‌هایی هستند که رهبران حکومت وحدت ملی در زمان کمپین انتخاباتی داده بودند.

اصلاح افزوده که خواسته‌های آموزگاران مشروع است و دولت باید از راه‌های منطقی آنها را عملی سازد زیرا ادامه تحصن آموزگاران پیامدهای بدی خواهد داشت.