نگاهی آماری به حریفان افغانستان در مقدماتی جام جهانی فوتبال

حق نشر عکس aff
Image caption تیم فوتبال افغانستان در این مرحله از رقابت‌های مقدماتی در هشت بازی رفت و برگشت به میدان خواهد رفت

تیم ملی فوتبال افغانستان از ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴ تا پایان ماه مارس ۲۰۱۶، قرار است ۸ بازی در چارچوب مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ انجام دهد. این بازی‌ها در برابر تیم‌های ملی فوتبال ژاپن، سوریه، سنگاپور و کامبوج خواهد بود؛ چهار تیمی که به همراه افغانستان در گروه E این رقابت‌ها قرار دارند.

از سنگاپور و کامبوج که بگذریم، چهار بازی افغانستان با سوریه و ژاپن، از حساسیت بیشتری برخوردار است، بخصوص مسابقه با ژاپن که یک سر و گردن بالاتر از تیم‌های آسیایی بازی می‌کند و کلاس فوتبالش دستکمی از تیم‌های اروپایی ندارد.

تیم ملی فوتبال افغانستان که به 'شیران خراسان' شهرت دارد، تیم تازه‌نفسی است که با ترکیب جدید بازیکنان و کادر فنی، تا به حال تنها در دو بازی دوستانه به میدان رفته و در هر دو بازی خوش درخشیده است.

سلاوان سکلیزیچ، مربی بوسنیای که سابقه مربی‌گری در فوتبال آلمان دارد و به تازگی به تیم ملی افغانستان آمده، در دو بازی قبلی هدایت این تیم را در دست داشت.

هرچند کمی زود به نظر می‌رسد اما در افغانستان، فوتبال‌دوستان به او لقب 'مرد بدون شکست' داده‌اند.

تیم ملی فوتبال افغانستان، در تازه‌ترین رده‌بندی جهانی فوتبال (۴ ژوئن ۲۰۱۵)، جایگاه ۱۵۱ را دارد و این به آن معناست که فوتبال افغانستان در یک ماه گذشته ۱۶ پله سقوط کرده است.

در حال حاضر افغانستان تیم بیست و ششم آسیاست.

حق نشر عکس aff
Image caption منصور فقیریار، دروازه‌بان اول تیم افغانستان مصدوم است اما مسئولان تیم احتمال داده‌اند به بازی با سوریه برسد

ژاپن

تیم ملی فوتبال ژاپن به 'سامورایی‌های آبی' مشهور است.

این تیم در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا، تیم پنجاه و دوم جهان و در آسیا دوم است. جایگاه جهانی از تیم در یک ماه گذشته، دو پله سقوط کرده است.

سامورایی‌های آبی در ۵ دوره از جام جهانی حضور داشته‌اند اما دستاورد چشمگیری در این مسابقات نداشته و تنها در دو دوره توانسته به جمع ۱۶ تیم برتر جهان راه پیدا کنند.

ژاپن در سال ۲۰۰۲، مشترکا با کره جنوبی، میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال را بر عهده داشت.

اما فوتبال ژاپن در آسیا همیشه خوش درخشیده و حرفی برای گفتن داشته است. این کشور در هشت دوره از جام ملت‌های آسیا حضور داشته و چهار بار این جام را به خانه برده است.

هدایت تیم ملی فوتبال ژاپن را وحید حلیلودزیچ از کشور بوسنی در دست دارد که سابقه مربی‌گری در تیم‌های ساعل عاج و الجزایر و همچنین چند باشگاه اروپایی را در کارنامه خود دارد.

دیدار رفت افغانستان و ژاپن، روز ۸ سپتامبر امسال در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد و دو تیم در دیدار برگشت، روز ۲۴ مارس ۲۰۱۶، در سایتامای ژاپن با هم روبرو خواهند شد.

دو تیم پیش از این تنها یک بار با یکدیگر در سال ۱۹۵۰ روبرو شدند که آن بازی به سود تیم ژاپن پایان یافت.

حق نشر عکس aff
Image caption سلاوان سکلیزیچ (سمت راست)، به تازگی هدایت تیم ملی افغاستان را به دست گرفته

سوریه

'عقاب‌های قاسیون'، نامی است که بازیکنان تیم ملی فوتبال سوریه به آن مشهور است.

این تیم نیز در رده‌بندی جهانی و آسیایی بالاتر از افغانستان قرار دارد. سوریه در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا در جایگاه ۱۲۱ جهان قرار دارد و تیم پانزدهم آسیا است و در یک ماه گذشته، جایگاه جهانی خود را چهار پله بالا کشیده است.

فوتبال سوریه تا به حال دستاورد چشمگیری در سطح آسیایی و جهانی نداشته است. این کشور در مرحله پایانی هیچ یک از دوره‌های جام جهانی فوتبال حضور نداشته و در پنچ دوره‌ای که توانسته به جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند نیز در همان مرحله گرو از گردونه رقابت‌ها حذف شده است.

هدایت این تیم را در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ فجر ابراهیم از همین کشور به عهده دارد که در کارنامه خود تنها سابقه مربی‌گری تیم ملی سوریه و یکی دو باشگاه سوری و عراقی را دارد.

افغانستان در اولین بازی خود در این دوره از مسابقات، روز پنچشنبه ۱۱ ژوئن امسال، در ورزشگاه ثامن شهر مشهد در ایران، میزبان سوریه خواهد بود و بازی برگشت دو تیم روز سیزدهم اکتوبر امسال برگزار خواهد شد.

سوریه هم مانند افغانستان از تیم‌هایی است که به دلیل جنگ داخلی و مشکلات امنیتی، نمی‌تواند میزبان مسابقات خانگی خود باشد.

دو تیم افغانستان و سوریه در گذشته دو بار با هم روبرو شده‌اند که هر دو بازی به نفع 'عقاب‌های قاسیون' تمام شده است.

اما امسال و در این دوره از مسابقات، سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان گفته است که به پیروزی در برابر سوریه، خوشبین است.

حق نشر عکس aff
Image caption تیم فوتبال افغانستان از یک هفته پیش وارد مشهد شده و در ورزشگاه ثامن این شهر تمرین می‌کند

سنگاپور

سنگاپور در رده‌بندی آسیایی تیم‌های فوتبال، درست پس از تیم افغانستان و در جایگاه بیست و هفتم قرار دارد. این تیم در رده‌بندی جهانی نیز سه پله پایین‌تر از افغانستان است و رتبه ۱۵۴ را دارد.

با این همه بازیکنان تیم ملی فوتبال سنگاپور که به 'شیران' مشهورند، در یک ماه گذشته توانسته‌اند در رده‌بندی جهانی فیفا، خود را ۸ پله بالا بکشند.

فوتبال سنگاپور نیز همانند سوریه، دستاورد ارزنده‌ای در کارنامه جهانی و آسیایی خود ندارد. این تیم جواز حضور در مرحله پایانی هیچ یک از دوره‌های جام جهانی را به دست نیاورده و در جام ملت‌های آسیا هم تنها در یک دوره آن هم در سال ۱۹۸۴ در مرحله اول حضور داشته و در همان مرحله هم از گردونه مسابقات حذف شده است.

بازیکنان سنگاپور در چند بازی تدارکاتی که در ماه‌های اخیر به میدان رفته‌اند، بازی نسبتا قابل قبولی ارائه کرده‌اند.

سرمربی این تیم در مقدماتی جام جهانی، برنارد والتر استنج آلمانی است که در گذشته هدایت تیم‌هایی چون عمان، عراق و بلاروس و همین طور تعدادی از باشگاه‌های اروپایی را در دست داشته است.

قرار است دیدار رفت تیم‌های افغانستان و سنگاپور، روز ۸ اکتوبر امسال در شهر کالانگ در سنگاپور برگزار شود و در روز ۲۹ مارچ سال ۲۰۱۶ نیز افغانستان در بازی برگشت دو تیم، در شهر مشهد ایران، میزبان بازیکنان سنگاپور خواهد بود.

این دو تیم تا به حال با هم بازی نکرده‌اند.

حق نشر عکس aff
Image caption تمرین تیم ملی افغانستان در ورزشگاه ثامن مشهد

کامبوج

کامبوج به استناد رده‌بندی جهانی و آسیایی فیفا، ضعیف‌ترین تیم حاضر در میان پنچ تیم گروه E است.

این تیم در حال حاضر چهلمین تیم آسیا و ۱۷۸‌ام جهان است. کامبوج در یک ماه گذشته تنها یک پله در رده‌بندی جهانی صعود کرده است.

هدایت این تیم را در این مرحله از بازی‌ها، کازونوری اوهارا از ژاپن بر عهده دارد که پیش از این مربی تیم ملی فوتبال بوتان بوده است.

کامبوج پیش از این جواز حضور در مرحله پایانی هیچ یک از دوره‌های جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را به دست نیاورده و در دیگر بازی‌های رسمی نیز کارنامه قابل ملاحظه‌ای ندارد.

با این حال این تیم در ماه‌های اخیر مسابقات دوستانه و تدارکاتی زیادی انجام داده و بازی‌های قابل قبولی نیز ارائه کرده است.

کامبوج در مرحله اول مقدماتی جام جهانی روسیه پس از شکست ۴ بر یک ماکائو موفق شد به مرحله دوم و گروهی مقدماتی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

افغانستان و کامبوج برای اولین بار در تاریخ فوتبال دو کشور مقابل قرار است روبروی همدیگر قرار گیرند.

بازی رفت دو تیم قرار است روز ۱۶ ژوئن امسال در پنوم پن، پایتخت کامبوج برگزار شود و روز ۱۲ نوامبر امسال نیز افغانستان میزبان بازی برگشت دو تیم در شهر مشهد در ایران خواهد بود.

تا جام جهانی

حق نشر عکس aff
Image caption تیم ملی فوتبال افغانستان، عکس‎ از فدراسیون فوتبال افغانستان

تیم‌های آسیایی برای رسیدن به مرحله نهایی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در روسیه، باید یک مرحله دیگر نیز با هم رقابت کنند.

این تیم‌ها در حال حاضر در مرحله دوم این مسابقات قرار دارند.

تیم‌های اول و چهار تیم برتر از میان تیم‌های دوم گروه‌های هشت‌گانه که در این مرحله حضور دارند، مستقیم به مرحله سوم صعود خواهند کرد.

این دوازده تیم همچنین به مرحله پایانی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا که سال ۲۰۱۹ در امارات متحده عربی برگزار خواهد شد، راه خواهند یافت.

در سومین مرحله از بازی‌های مقدماتی جام جهانی، این ۱۲ تیم در دو گروه ۶ تیمی به صورت رفت و برگشت با هم رقابت خواهند کرد.

تیم‌های اول و دوم هر گروه به صورت مستقیم جواز سفر به روسیه در سال ۲۰۱۸ را کسب می‌کنند و دو تیمی که مقام سوم را در گروه خود به دست آورده‌اند، در مرحله چهارم مقدماتی جام جهانی، برای مشخص شدن اینکه کدام کشور در مسابقه پلی آف شرکت خواهد کرد، در دو بازی رفت و برگشت با هم به میدان خواهند.

برنده این بازی در مرحله پلی آف با نماینده یکی از کنفدراسیون‌های دیگر به صورت رفت و برگشت بازی خواهد کرد که در نهایت تیم پیروز در مجموع دو میدان، جواز حضور در مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه را به دست بیاورد.