اشرف غنی: تفاهم‌نامه‌ای با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان امضاء نشده

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی بارها گفته است که افغانستان برای رسیدن به صلح باید با پاکستان مذاکره کند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که به ولایت قندهار در جنوب این کشور سفر کرده است، گفته که خبر امضای تفاهمنامه با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، شایعه است و این تفاهمنامه تا به حال امضا نشده است.

آقای غنی که روز سه‌شنبه ۱۰ جوزا (خرداد) در جمع مردم قندهار صحبت می‌کرد، گفت که چنانچه دولت افغانستان بخواهد چنین تفاهنامه‌ای را امضا کند، متن آن توسط خود او تهیه و برای تایید به شورای امنیت ملی افغانستان فرستاده خواهد شد.

انتشار گزارش‌هایی در مورد امضای تفاهمنامه همکاری‌های اطلاعاتی میان ریاست امنیت ملی افغانستان و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در هفته‌های گذشته، به موضوعی جنجال‌برانگیز در افغانستان بدل شده است.

این تصمیم دولت افغانستان با مخالفت‌های بسیاری در داخل افغانستان روبرو شد، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین این کشور گفت که این تفاهمنامه باید "هرچه سریعتر" باطل شود.

سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان از امضای این تفاهنامه خبر داده بود، اما پس از بالاگرفتن انتقاد‌ها، شورای امنیت ملی این کشور اعلام کرد که آنچه امضا شده است تنها پیش‌نویس این تفاهمنامه است.

آقای غنی همچنین با اشاره به نقش پاکستان در روند صلح در افغانستان، گفت که "به جای طالبان، گفت‌وگوهای صلح باید با پاکستان انجام شود تا این کشور، طالبان را برای پایان جنگ و آغاز گفت‌وگوی رو در رو با دولت افغانستان راضی کند."

او گفت: "صلح با برادر نمی‌شود بلکه با کسی صلح می‌شود که با شما می‌جنگد."

رئیس جمهور افغانستان گفت که "پاکستان از گذشته جنگی اعلام ناشده علیه افغانستان را آغاز کرده است."

آقای غنی که از زمان به دست گرفتن قدرت، تلاش‌ها برای برقراری صلح در این کشور را افزایش داده، در گذشته نیز بر نقش پاکستان در این روند تاکید کرده است.

او همچنین به تلاش‌هایی که در دوران حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان برای گفت‌وگو با گروه طالبان صورت گرفته بود، اشاره کرد و گفت: "در آن زمان همه رهبران طالبان که با دولت افغانستان وارد مذاکره شده بودند، یا توسط پاکستان کشته شدند و یا به زندان افتادند."

آقای غنی همچنین در سفر امروز خود به قندهار، در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده در مورد اختلافات مرزی با پاکستان، گفت که این موضوع بخشی از گفت‌وگوهای صلح نیست.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که مذاکره در این باره بالاتر از صلاحیت او است و این مردم افغانستان هستند که باید در مورد خط دیورند تصمیم بگیرند.

افغانستان خط دیورند را که مرز فعلی میان این کشور با پاکستان محسوب می‌شود، به رسمیت نمی‌شناسد.