دومین مورد از ابتلای گروهی دختران بامیانی به 'بیماری ناشناخته'

Image caption ولسوالی پنجاب چهار سال پیش هم شاهد ابتلای گروهی دختران به این بیماری بود

منابع محلی در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان در مرکز افغانستان گفته‌اند که ۲۷ دختر دانش‌آموز به یک بیماری ناشناخته مبتلا شده‌اند.

رستم‌علی پناهی، ولسوال پنجاب به بی‌بی‌سی گفت که این دختران در منطقه‌ای موسوم به "پای بوم" صبح امروز به صورت هم‌زمان مبتلا شدند.

دکتر ابوذر متقی، رئیس بیمارستان پنجاب به بی‌بی‌سی گفت که این دختران در بیمارستان بستری شده‌اند و وضعیت سلامت آن‌ها در حال حاضر خوب است.

آقای متقی افزود که هنوز نتیجه خاصی از تحقیق درباره این بیماری به دست نیامده، ولی احتمال "مسمومیت" را در مورد این دانش آموزان رد نمی‌کند.

این دومین بار است که از ابتلای دانش‌آموزان دختر در ظرف چهار روز در پنجاب گزارش می‌شود.

روز شنبه (۱۶ جوزا/خرداد) ۴۱ نفر از دانش‌آموزان مکتب دخترانه مرکز پنجاب به این بیماری مبتلا شدند.

شاگردانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند و والدین آن‌ها به بی‌بی‌سی گفته‌اند که احتمال می‌دهند که بیماری آنها مسمومیت باشد، چرا که بیماران پیش از ابتلا به آن "نوعی بو" حس کرده بودند.

اما آنگونه که آقای پناهی گفت، تحقیقات نهادهای امنیتی، بهداشتی و آزمایشگاهی به صورت واضح مسمومیت دانش آموزان را نه تایید می‌کند و نه رد.

ولسوال پنجاب افزود که او خواستار تحقیقات بیشتری شده تا تیمی که توانایی فنی و تخصصی بیشتری داشته باشد از بامیان یا کابل به منطقه اعزام شود تا در این مورد تحقیق کند.

ولسوالی پنجاب چهار سال پیش هم شاهد ابتلای گروهی دختران به این بیماری بود. علاوه بر آن، در شماری دیگر از ولایت های افغانستان از ابتلا به این بیماری گزارش شده بود.

در بیشتر خبرها از این بیماری به عنوان "مسمومیت" نام برده شده بود.